Program obchodów VI rocznicy śmierci Pawła Adamowicza przedstawiono na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. – Wielu z nas jest trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Podzielę się w tym miejscu osobistą refleksją. Mimo, że prawie sześć lat jestem prezydentem Gdańska cały czas wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, bo jest tak mało realne. A to, że było to sześć lat temu jest wręcz nie do uwierzenia. Natomiast, rzeczywiście w poniedziałek, 13 stycznia, minie sześć lat od tego tragicznego wydarzenia na Targu Węglowym – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Podkreśliła, że tradycyjnie zaprasza wszystkich tego dnia na godz. 19 pod tablicę pamiątkową, znajdującą się przy ul. Bogusławskiego, między Katownią a Złotą Bramą, gdzie 13 stycznia 2019 roku doszło do zamachu na Pawła Adamowicza. Po uroczystości nastąpi przejście pod grób zmarłego prezydenta w Bazylice Mariackiej. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta zabrzmi utwór „The Sound of Silence”, który wykona miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. W świątyni w poniedziałkowy wieczór odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.
Wśród głównych wydarzeń upamiętniających śmierć Pawła Adamowicza, prezydent Gdańska wymieniła też mszę w jego intencji, która zostanie odprawiona we wtorek 14 stycznia w Bazylice Mariackiej.
W obu wydarzeniach w Bazylice Mariackiej, podobnie jak w ubiegłych latach, oprawę muzyczną zapewni zespół Cappella Gedanensis.
Prezydent Gdańska zapowiedziała, że w uroczystościach upamiętniających tragedię sprzed sześciu lat udział wezmą też prezydenci największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. UMP, której patronem jest Paweł Adamowicz, będzie miała robocze obrady w ECS w poniedziałek 13 stycznia. Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że pamięć ludzka bywa zawodna i ulotna i dlatego tak ważne są niematerialne i żywe upamiętnienia postaci wieloletniego prezydenta miasta tj. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traugutta 92 oraz szkoła na Przymorzu prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronem obu placówek jest Paweł Adamowicz.
Do udziału w uroczystościach zachęcała też Magdalena Adamowicz, europosłanka, żona prezydenta. – Zapraszam wszystkich, którym Paweł był bliski, którzy go cenią, szanują i dobrze wspominają do bycia z nami w tych dniach. Sześć lat to bardzo długi czas. Szczególnie trudny dla mnie, moich córek, mamy Pawła i jego brata. Z tej tragedii, która spotkała nas i gdańszczan próbujemy stworzyć jakieś dobro – podkreśliła.
Jak wyjaśniła, tą pozytywną wartością jest utworzenie Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. - Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta nagroda jest przyznawana, że staje się niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem – dodała Magdalena Adamowicz. – Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza i ją kontynuują – mówiła europarlamentarzystka.
na podst. inf. UM Gdańsk