Ponad dwustu samorządowców spotkało się w Ożarowie Mazowieckim, by porozmawiać o najważniejszych wyzwaniach i problemach stojących przed gminami z obszarami wiejskimi. Spotkał się z nimi minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, przedstawiając perspektywy rozwoju rolnictwa na najbliższe lata. W konwencie udział wzięła także Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, która przekazała samorządowcom najważniejsze informacje na temat wsparcia, jakiego w politykach gminnych udzielać im będzie marszałek. O budowaniu społecznej odporności na kryzysy i wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem mówił wojewoda mazowiecki, Mariusz Frankowski. Witając uczestników i otwierając kongres Stanisław Jastrzębski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP przypomniał o jubileuszu 35-lecia samorządności gminnej i podkreślił, że samorządowcy słusznie mogą mieć powody do satysfakcji i zadowolenia, bo osiągnięcia samorządów są niezaprzeczalne, a reforma samorządowa była jedną z najbardziej udanych w historii naszego kraju.
Jednym z największych problemów gmin z obszarami wiejskimi jest demografia i o jej negatywnych trendach mówiła Agnieszka Ajdyn, dyrektor warszawskiego Urzędu Statystycznego. Wyludnianiu wsi raczej nie uda się już zapobiec, a spadającą konsekwentnie liczbę mieszkańców samorządowcy muszą zaprojektować we wszystkich politykach gminnych. O tym, w jaki sposób w tych trudnych warunkach gminy będą mogły korzystać ze wsparcia w realizacji inwestycji mówili przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Agnieszka Krauzowicz, zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa przybliżała możliwości pozyskania przez gminy środków na budowanie kompetencji cyfrowych Polaków. Wiele było o funkcjach produkcyjnych wsi i zmianie definicji rolnika aktywnego zawodowo, a także szansach i zagrożeniach dla gmin z perspektywy prawnej i finansowej. Uczestnicy mogli zapoznać się z nowymi rozwiązaniami w gospodarce wodno – ściekowej oraz proaktywnymi formami utrwalania i rozwoju dróg gminnych.
Drugi dzień konwentu odbywał się pod hasłem „Mieszkańcy są najważniejsi i poświęcony był relacjom władzy samorządowej z mieszkańcami. O konieczności budowania dialogu obywatelskiego w samorządzie mówił dr Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która była patronem konwentu. O tym, w jaki sposób aktywność mieszkańców wspiera Marszałek Województwa Mazowieckiego mówiła Sara Michalska z UMWM, a o mechanizmach wsparcia i partycypacji obszarów wiejskich Małgorzata Dmoch z MRiRW. O standardach współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi mówiła Martyna Studzińska z Federacji Mazowsza. Szymon Migoń, prezes Związku Młodzieży inspirował samorządowców do tworzenia warunków zachęcających młodych mieszkańców do pozostawania na obszarach wiejskich.
Przewodniczący ZGWRP, Stanisław Jastrzębski zachęcał samorządy gminne do dołączania do związku podkreślając, że w obliczu szczególnie wymagających wyzwań samorządy powinny jednoczyć siły i współpracować tak, by jak najlepiej zaspokajać potrzeby mieszkańców i świadczyć usługi publiczne na wysokim poziomie.
Źródło: ZGWRP