W samorządach

Nowa komisja tematyczna ZMP

Komisja praw człowieka i równego traktowania Związku Miast Polskich rozpoczęła działalność.

Decyzja o powołaniu Komisji zapadła pod koniec 2020 roku w odpowiedzi na powtarzające się wnioski miast. Na zaproszenie odpowiedziało 45 osób chętnych do pracy w tym gremium. Są to m.in. członkinie i członkowie władz miejskich, radne i radni, urzędniczki i urzędnicy samorządowi, pełnomocniczki i pełnomocnicy do spraw równego traktowania, równych szans, polityki równościowej, tolerancji, przeciwdziałania ksenofobii oraz organizacji pozarządowych.

Podczas pierwszego spotkania członkowie nowej komisji zdecydowali, że jej pracami – jako przewodnicząca – pokieruje  wiceprezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim. Jest ona jednocześnie przedstawicielką ZMP w Radzie Gmin i Regionów Europy (CEMR). Rolę zastępców przewodniczącej będą pełnić Marta Mazurek, radna Rady Miasta Poznania (także przedstawicielka ZMP w CEMR), Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans oraz Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy. Na sekretarza Komisji powołano Bartłomieja Ciążyńskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wrocławia, także pełniącego funkcję doradcy społecznego prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

– W Komisji znalazło się grono osób z wielką wiedzą i doświadczeniem, by zmieniać to, co dzieje się w kraju – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Naszej komisji będzie przyświecać idea samorządów nikogo nie wykluczających, włączających wszystkich w życie miast. Cieszę się, że tak dużo osób zgłosiło chęć pracy w tej Komisji. Dzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami oraz metodami działania to największa zaleta takiego forum.

Wśród członków Komisji praw człowieka i równego traktowania znaleźli się przedstawiciele zarówno mniejszych miast, jak i metropolii. Z ich wypowiedzi wynika, że część samorządów od dawna poświęca kwestiom równości i tolerancji wiele uwagi i wysiłków. Prezydenci Poznania, Słupska, Częstochowy, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Koszalina, Kołobrzegu i Bydgoszczy podpisali Kartę Różnorodności. To międzynarodowa inicjatywa mająca na celu promowanie różnorodności i równych szans w zatrudnieniu, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność czy religię.

Wiele miast opracowało programy edukacyjne dla szkół, w których poruszane są kwestie tolerancji, różnorodności, praw obywatelskich, ale także języka nienawiści i hejtu.
– Bez edukacji nie uda nam się zmienić rzeczywistości. Dlatego proces uświadamiania kwestii związanych z równością praw powinien być istotny w działaniach naszej Komisji – podkreśla Alicja Bartuś, dyrektor Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.
– Metropolie mają różne polityki, jednak ważna jest perspektywa różnych miast, dlatego tak ważne, że to Związek Miast Polskich zajmuje się tą tematyką. W naszej Komisji mamy szansę stworzyć platformę wymiany wiedzy na przykład na temat procedur przyjmowania kart i innych dokumentów czy polityk równościowych – zwraca uwagę Marta Mazurek, nowo wybrana wiceprzewodnicząca Komisji.

Jedną z pierwszych kwestii, jaką zajęła się nowa Komisja, jest Krajowy program działań na rzecz równego traktowania na lata 2021-2030. Związek Miast Polskich otrzymał ten dokument do zaopiniowania i już rozpoczął prace zauważając w nim wiele braków oraz odnotowując język, którym jest napisany – dyskryminujący i nietolerancyjny. Teraz swoje uwagi dołoży Komisja, zostaną one następnie przedstawione na zespole Komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

Źródło ZMP, fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane