Prawo

Nie wójt, lecz dyrektor decyduje o dodatkach dla nauczycieli

Rada gminy wprowadziła regulamin, który przyznał wójtowi i dyrektorowi szkoły równą kompetencję do przyznawania dodatków motywacyjnych nauczycielom. Sąd uznał to za niezgodne z prawem, stwierdzając, że takie uprawnienia przysługują zgodnie z Kartą Nauczyciela wyłącznie dyrektorowi.

Rada gminy w uchwale w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz innych składników wynagrodzenia wskazała, że:

  1. „Wysokość dodatku motywacyjnego, okres jego przyznania (…) ustala dyrektor szkoły lub Wójt Gminy”;
  2. „Ustala się wysokość dodatku motywacyjnego nauczycielom w wysokości (…), kiedy dodatek jest przyznawany przez dyrektora, oraz w wysokości (…), kiedy dodatek jest przyznawany przez Wójta Gminy”.

Takie zapisy uchwały zaskarżył jeden z dyrektorów szkół z terenu gminy, wskazując, że uchwała wprowadza dualizm uprawnień, nadając je dyrektorowi szkoły jako pracodawcy oraz wójtowi. Jest to jego zdaniem rozwiązanie niezgodne z prawem, które rzutuje na prawidłowe wykonywanie przez niego obowiązków jako pracodawcy.

Sąd przyznał rację skarżącemu. Przypomniał przy tym, że art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela upoważnia radę – w zakresie dodatków motywacyjnych będących składnikiem wynagrodzeń nauczycieli – jedynie do określenia wysokości stawek tych dodatków oraz warunków ich przyznawania. W przepisie tym nie mieści się określanie przez radę podmiotów upoważnionych do przyznawania dodatków.

Naczelną zasadą prawa administracyjnego jest zakaz domniemania kompetencji. Normy kompetencyjne powinny być interpretowane w sposób ścisły, literalny. Jednocześnie zakazuje się dokonywania wykładni rozszerzającej przepisów kompetencyjnych oraz wyprowadzania kompetencji w drodze analogii.

W opisywanej sprawie regulamin nie mógł zatem określać podmiotu, który będzie tylko z mocy woli organu gminy posiadał niejako dodatkowe kompetencje do przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, niewynikające z wyższych rangą przepisów prawa. Z przepisów Karty Nauczyciela i prawa oświatowego (dalej: po) nie wynika zaś niewątpliwie kompetencja wójta gminy do przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli szkoły, których przełożonym jest dyrektor szkoły. Możliwość określania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, jak należy interpretować ww. przepisy prawa, posiada zaś dyrektor, gdyż jest przełożonym nauczycieli, kieruje szkołą, reprezentuje ją i dysponuje środkami finansowymi placówki.

Sąd stwierdził więc nieważność opisywanych zapisów zaskarżonej uchwały, które podzieliły, a właściwie zdublowały kompetencję do przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, w nieuprawniony sposób wskazując, że kompetencja ta przysługuje na równi dyrektorowi, który jest przełożonym nauczycieli, i wójtowi.

Wyrok WSA w Gdańsku z 12 grudnia 2024 r., sygn. akt III SA/Gd 368/24

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane