W samorządach

„NIE” dla kopalni odkrywkowych

Rząd lekceważy wynik referendum i forsuje politykę opartą na nieprawdziwych założeniach! – mówili mieszkańcy i samorządowcy przed Kancelarią Premiera.

Około 200 przeciwników budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego demonstrowało we wtorek 8 lipca przed Kancelarią Premiera w Warszawie. – Nasi mieszkańcy powiedzieli odkrywkom „nie” w referendum. Domagamy się, żeby rząd respektował jego wynik! – mówiła wójt gminy Lubin Irena Rogowska, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

 

 Irena Rogowska

 

Demonstrację Koalicja zorganizowała wspólnie z Greenpeacem i zaprosiła na nią przedstawicieli samorządów z woj. lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego oraz mieszkańców.

 

We wszystkich niemal wystąpieniach przewijał się wątek referendum, zorganizowanego w 2009 r. w sześciu gminach w powiatach lubińskim i legnickim na Dolnym Śląsku. Średnia frekwencja wyniosła wtedy 51 proc., z tego ponad 90 proc. głosujących powiedziało odkrywkom „nie”.

 

– Chcę przypomnieć panu premierowi, że wynik referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Gąskach został uznany, wynik referendum w sprawie olimpiady w Krakowie też. A nasze zostało przemilczane. A to przecież wypowiedział się naród, mieszkańcy, ich wola musi być respektowana – mówiła wójt Rogowska, zyskując aplauz zgromadzonych.

 

 

 

 

Delegacja manifestantów zaniosła do Kancelarii Premiera apel, adresowany do Donalda Tuska, w którym w zarzuca rządowi realizowanie polityki energetycznej ignorującej głos społeczny. Domaga się inwestycji w odnawialne źródła energii.

 

„Niektórzy politycy i dziennikarze licytują się w podkreślaniu, jak drogie jakoby są odnawialne źródła energii i ile trzeba do nich rzekomo dopłacać. Nie mają zdaje się wiedzy o gigantycznych środkach, które pompujemy w energetykę węglową. (…) Wyniki analiz potwierdzają, że tani węgiel to iluzja. (…) Dotacje dla energetyki węglowej są bezpośrednie i pośrednie. Co roku dopłacamy do produkcji energii (elektrycznej i cieplnej) z węgla miliardy złotych” – czytamy w apelu.

 

Mowa jest też o tym, że nie ma uzasadnienia dla wywłaszczania z domów i gospodarstw dziesiątek tysięcy mieszkańców i bezpowrotnego niszczenia setek kilometrów kwadratowych terenów pod budowę odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.

 

 

 

 

Ogólnopolską Koalicję „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” tworzą gminy Gubin, Brody, Lubin, Kunice, Miłkowice, Prochowice, Ruja, Ścinawa, Krotoszyce, Malczyce, Piława Górna, Strzegom, Jerzmanowa, Kruszwica, Ozorków, Piątek i Zgierz, a także organizacje społeczne i ekologiczne.

 

 

 

TAGI: energetyka, gospodarka, kopaliny, rząd,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane