W samorządach

Nazwijmy S8 Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920

27.05.2020

Samorządowcy z powiatu wołomińskiego, przez które przebiega trasa S8, proponują, by nadać jej nazwę, która upamiętni ludzi i wydarzenia sprzed 100 lat.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będą z całą pewnością znacznie skromniejsze niż się spodziewano.

– Nasze działania nie powinny sprowadzać się jedynie do przekładania zaplanowanych wydarzeń. Funkcjonując w tym trudnym okresie powinniśmy szukać nowych dróg do godnego uczczenia stulecia Bitwy Warszawskiej, wspólnych inicjatyw, które możliwe będą do realizacji, mimo wielu ograniczeń, jakie nakłada na nas stan epidemii – piszą burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego.  

Skierowali oni list do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego, a także do swoich rad miast i gmin, z wnioskiem o ustanowienie trasy S8 na terenie powiatu wołomińskiego „Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

– Nowa inicjatywa nie ogranicza się jedynie do nadania nazwy drodze ekspresowej. Ściany jej wiaduktów przecinających drogi lokalne wydają się idealną przestrzenią dla coraz popularniejszej w Polsce sztuki ulicznej. To doskonałe miejsce dla stworzenia murali, które upamiętnią poszczególnych Bohaterów Bitwy Warszawskiej przybliżając ich sylwetki społeczności lokalnej” – dodają samorządowcy.

Ich zdaniem, można byłoby tak upamiętnić marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, generała Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego, ks. Ignacego Skorupkę, Franciszka Latinika, Jana Rządkowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Stefana Waltera, Stefana Pogonowskiego i Jana Kowalewskiego.

– Przywołując fragment apelu Rady Obrony Państwa z lipca 1920 roku zwracamy się Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego oraz Państwa Radnych o poparcie naszej inicjatywy i jej wspólnej realizacji: Jedność, zgoda, wytężona praca niech skupi nas wszystkich dla wspólnej sprawy – zachęcają wójtowie i burmistrzowie.

Pod listem podpisali się:

Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki

Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Miasta Zielonka

Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka

Krzysztof Chaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin

Elżbieta Radwan, Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin

Rafał Mathiak, Wójt Gminy Klembów

Radosław Korzeniewski, Wójt Gminy Dąbrówka