W samorządach Kultura

Muzeum Sztuki Współczesnej powstanie w Gdańsku

W postoczniowych budynku na terenie Młodego Miasta powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Porozumienie w tej sprawie podpisali właśnie przedstawiciele władz miasta i samorząd Województwa Pomorskiego.

O utworzeniu w Gdańsku Muzeum Sztuki Współczesnej zrobiło się głośno w zeszłym roku, kiedy  to Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska podpisali list intencyjny. Zgodnie z nim muzeum ma powstać na dawnych terenach stoczniowych - miejscu o szczególnym historycznym znaczeniu dla Gdańska, dającym wyjątkową okazję do przekształcenia obiektów postindustrialnych w przestrzeń służącą kulturze, sztuce i integracji społecznej.

Od tego czasu trwały starania o przejecie budynków na potrzeby placówki. W maju 2016 r. gmina Gdańsk nabyła prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa wraz z prawem własności budynków postoczniowych na ternie Młodego Miasta. Cena zakupu wyniosła 2,9 mln. zł. 

 

– Zakup dokonany został z myślą o zachowaniu i ochronie na terenie Młodego Miasta obiektu o funkcji kulturalnej. Wiadomo nie od dziś, że własność jest najlepszą formą ochrony – mówi Wiesław Bielawski zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. – Obecnie, na mocy porozumienia, obiekt zostanie przekazany Muzeum Narodowemu, by mogło tu zacząć działać Muzeum Sztuki Współczesnej.

- Miasto Gdańsk od początku zaangażowane jest w projekt powstania Muzeum Sztuki Współczesnej na terenach postoczniowych. Obok Europejskiego Centrum Solidarności, interdyscyplinarnej instytucji kultury, która w półtora roku od swojego otwarcia udowodniła, że publiczność oczekuje i potrzebuje nowych przestrzeni kultury i sztuki na terenach tzw. Młodego Miasta, Muzeum Sztuki Współczesnej będzie stanowiło ważny miastotwórczy element dla tych niesłychanie ważnych dla Gdańska przestrzeni – podkreśla Barbara Frydrych zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

 

Szansa na rewitalizację i ważne wystawy

Muzeum Narodowe w Gdańsku nie posiada sal ekspozycyjnych i zaplecza, w których mogłaby być prezentowana sztuka współczesna, co skutkuje niestety pomijaniem Gdańska w organizacji ważnych wystaw. Muzeum nie ma nawet możliwości prezentacji własnej kolekcji sztuki nowoczesnej.

 

– Pałac Opatów jest uroczym miejscem, ale niestety nie spełnia żadnych wymogów dotyczących ekspozycji sztuki współczesnej – mówi Wojciech Bonisławski dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. – Dzięki tej inwestycji Gdańsk, będzie miał możliwość stworzenia muzeum sztuki współczesnej.

 

Budynki, ze względu na swoją kubaturę i przestrzeń doskonale nadają się do prezentacji kolekcji sztuki współczesnej. Lokalizacja muzeum w zabytkowych halach jest również szansą na rewitalizację hal stoczniowych i pozyskanie dofinansowania w ramach nowego rozdziału funduszy europejskich przeznaczonych na rewitalizację.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło program wspierający tworzenie muzeów sztuki współczesnej w miastach wojewódzkich. Równolegle zapewniło o możliwości korzystania z dotacji służących rewitalizacji i adaptacji na cele muzeum obiektów zabytkowych.

TAGI: muzeum, dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane