W samorządach

Moc pełnomocników

W urzędach JST pojawiają się nowe stanowiska. Włodarze mają już pełnomocników ds. komunikacji rowerowej. W kilku miastach (m.in. we Wrocławiu, Tychach) pracują oficerowie piesi, którzy dbają o interesy niezmotoryzowanych mieszkańców. Liczba zadań rośnie.

Lublin powołał menedżera Śródmieścia, który zadba o wizerunek Starego Miasta oraz estetykę deptaka i jego okolic, zajmie się integracją i aktywizacją mieszkańców oraz wesprze dialog ze śródmiejskimi przedsiębiorcami. Będzie pełnić nadzór nad stanem technicznym, wizerunkiem i estetyką, zajmie się także identyfikacją problemów rewitalizacyjnych. Funkcję powierzono Łukaszowi Bilikowi, pracownikowi Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Nowy menedżer już wskazuje na konieczność poprawy estetyki w zakresie instalowania reklam na budynkach i w pasach drogowych. Za istotne uważa wsparcie i promowanie ginących zawodów oraz pomoc dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Z kolei przy współpracy z radami dzielnic, miejskim architektem zieleni i miejskim konserwatorem zabytków chciałby zwiększyć liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz tworzyć nowe zielone miejsca w centrum miasta.
W Krakowie także ma być bardziej zielono. Wiosną prezydent powołał – pierwszego w kraju – pełnomocnika ds. edukacji klimatycznej. A dokładniej pełnomocniczkę, Ewę Całus, która wcześniej była dyrektorką Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a jeszcze wcześniej była zastępczynią burmistrza Wadowic. Wśród jej zadań będzie opracowanie i wdrożenie programu edukacyjno-informacyjnego w zakresie wyzwań klimatycznych i środowiskowych, utworzenie Centrum Edukacji i Doradztwa Klimatycznego, współpraca z sektorem biznesu w celu ograniczenia zużycia energii i zwiększenia poziomu wykorzystania energii odnawialnej.


Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Zarządzanie ścisłym centrum to znana i sprawdzona metoda w wielu krajach europejskich. Codzienny i bezpośredni kontakt menedżera Śródmieścia z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami pozwala na skuteczne i sprawne rozwiązywanie bieżących problemów, a także na realizację wyzwań związanych ze specyfiką tej przestrzeni. Zależy nam na współpracy i dialogu, dlatego o wszelkich działaniach i pomysłach będziemy rozmawiać i konsultować je z osobami, które tu mieszkają czy prowadzą działalność. Jestem przekonany, że nowy menedżer Śródmieścia sprawdzi się w tej roli znakomicie. Będzie kontynuował już rozpoczęte rozwiązania w zakresie rewitalizacji tej części miasta i wdrażał nowe, wypracowane wspólnie propozycje.

Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej
Kraków jest miastem, które wytyczyło sobie cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chcę dać mieszkańcom możliwość uzyskiwania informacji o klimacie Krakowa i proklimatycznych dążeniach miasta. Istotne, by doceniać działalność krakowian na rzecz klimatu i odpowiedzialność klimatyczną miasta, przekładającą się na dzielenie się wiedzą i stosowane praktyki. Polityki miejskie mają tu kluczowe znaczenie, bo zgodnie z prognozami to w miastach będzie żyła większość ludzi.


Fot. Adobe Stock

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane