W samorządach

Mobilny Wirtualny Teatr Historii

Biuro Programu „Niepodległa” zorganizowała mobilne centrum edukacyjne – multimedialną wystawę prezentującą historię II RP.

Wyjątkowe muzeum na kołach dotrze w tym roku do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, aby wrócić jesienią na Mazowsze. Inauguracja projektu odbyła się w Grodzisku Mazowieckim.

– „Niepodległa” zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię.

Mobilne centrum edukacyjne, umieszczone w specjalnym samochodzie, podzielono na kilka stref. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

Nie zabrakło informacji o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Dokonano wyboru 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które znalazły się na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku. Nagranie zostało cyfrowo odświeżone przez specjalistów z Polskiego Radia.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Całość szlaku zwiedzania kończy fotobudka, która uwieczni i wyśle na podany adres mejlowy zdjęcie z jednym z wybranych ojców niepodległości.

Informacji o lokalizacjach wystawy w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl. Lokalizacje zostały wskazane dzięki współpracy z władzami miast. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

„Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:

– Ostrów Mazowiecka – plac przed MOSiR – 31.07–2.08.2021

– Suwałki – ul. Ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita (przy parku Konstytucji 3 Maja) – 3–5.08.2021

– Augustów – rynek Zygmunta – 6–8.08.2021

– Olsztyn – plac Solidarności – 9–11.08.2021

– Puck – Stary Rynek – 14–16.08.2021

– Lębork – plac Pokoju – 17–19.08.2021

Oprac. na podst. inf. BPN