W samorządach

Milowy krok w Lwówku Śląskim

Inteligentne oświetlenie uliczne, które włącza się tylko wtedy, gdy jest potrzebne, pojemniki na śmieci w przestrzeni publicznej, które same dadzą znać, że powinny być opróżnione, czy ławki w parku ładujące telefon komórkowy. To tylko niewielka część ogromu możliwości, jakie kryją się za pojęciem Smart City.

   PARTNER POLSKIEGO SAMORZĄDU                                                                 

 

Dzięki nowoczesnym technologiom, miasta stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców, bezpieczniejsze i proekologiczne. Po rozwiązania Smart City  coraz częściej sięgają władze miast – i to nie tylko wielkomiejskich metropolii. O tym, że również te niewielkie mogą być „smart”, świadczy przykład Lwówka Śląskiego, w którym Orange Polska wdrożył system inteligentnego oświetlenia ulicznego oraz monitoring jakości powietrza.

 

Kilka lat temu operator opracował uniwersalną platformę, dzięki której może skutecznie wspierać samorządy we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań, szytych na miarę ich potrzeb. W dużym uproszczeniu, system składa się z platformy Internetu Rzeczy, do której można podłączać różne inteligentne urządzenia wyposażone w czujniki zbierające określone dane. Następnie za pomocą sieci telekomunikacyjnej dane są w bezpieczny sposób przesyłane, przechowywane i przejrzyście prezentowane.

 

W Lwówku Śląskim Orange wdrożył Smart Lights, czyli system inteligentnego zarządzania oświetleniem. Nowoczesne lampy LED pojawiły się przy ulicy Parkowej oraz na drodze obok stadionu miejskiego i placu zabaw. W ten sposób włodarze są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w ulubionych miejscach spotkań mieszkańców, jednocześnie panując nad zużyciem energii.

 

Korzyści jest wiele, m. in. oszczędności dla budżetu miasta, dzięki którym można spełnić wiele innych potrzeb mieszkańców. Inteligentnym oświetleniem można zarządzać całkowicie zdalnie i automatycznie, co m.in. redukuje koszty lokalizowania i usuwania awarii oraz bieżącej konserwacji. Oprawy LED są wyposażone w nowoczesne moduły komunikacyjne GSM/LTE-M – w przypadku awarii wysyłają alarm wraz z dokładną informacją, jaki element wymaga naprawy i gdzie się znajduje.

 

Lampy LED można dostosować do konkretnych warunków dobierając odpowiednią barwę i moc światła. W Lwówku Śląskim zastosowano dwa typy opraw LEDowych: standardowe, uliczne oraz parkowe, które w niektórych miejscach lepiej wpisują się w estetykę miasta. Wszystkie połączono jednym systemem sterowania. Cały aparat oświetlenia może być na bieżąco dostosowywany do warunków pogodowych. Pozwala to np. reagować na zmianę pogody i włączać oświetlenie w czasie burzy, kiedy słabnie widoczność. Inteligentne oświetlenie zużywa zdecydowanie mniej energii, ograniczając emisję CO2. Oszczędności w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań mogą sięgać od 50 do 60 procent, a przy zastosowaniu algorytmów sterujących mocą oświetlenia – nawet 70%.

 

Kolejną inwestycją, na którą zdecydowały się władze Lwówka Śląskiego, to instalacja sensora jakości powietrza przy placu zabaw oraz włączenie wcześniej zamontowanych w mieście sensorów do jednej platformy Internetu Rzeczy. Dzięki temu można sprawniej zbierać i analizować dane ze wszystkich czujników. Sensory w czasie rzeczywistym mierzą stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 oraz PM 10. Za pomocą aplikacji każdy może sprawdzić, czy jakość powietrza jest na tyle dobra by np. wyjść z dziećmi na spacer. Wiedza na temat jakości powietrza wpływa  na wzrost świadomości, jak ważne jest dbanie o czyste powietrze poprzez codzienne decyzje każdego z nas.

Zainteresowało Cię Smart City?
Napisz: iot@orange.com
skontaktujemy się z Tobą

 

Mariola Szczęsna
Burmistrz Miasta Lwówek Śląski

Lwówek Śląski nie jest powszechnie znany z bycia miastem "Smartnym". Jest on perłą kultury Dolnego Śląska, słynie z Lwóweckiego Lata Agatowego - największej giełdy minerałów świata. Od ponad 23 lat gości około 200 wystawców z różnych krajów.  Lwówek Śląski to miasto otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, które w 2018 roku zostały zrewitalizowane. Miasto posiada bogatą historię, wiele ciekawych zabytków do obejrzenia oraz wspaniałych, gościnnych mieszkańców. Natomiast od prawie roku do smartności obywatelskiej dołączyła smartność technologiczna. Światem XXI wieku oprócz nowych szczególnie trudnych wyzwań społecznych rządzą nowoczesne technologie takie jak np. Internet Rzeczy, pozwalające zdalnie i szybko zarządzać miastem, a tym samym generować oszczędności, które jako Burmistrz mogę przeznaczać na nowe inwestycje miejskie. Wdrażając System Smart IoT od Orange potrafię sprawnie, zdalnie zarządzać oświetleniem jednocześnie kontrolując stan powietrza.  Jest to milowy krok w kierunku innowacyjnego zarządzania miastem. Ten pierwszy krok, uświadomił mi konieczność rozwoju cyfrowego, teraz widzę, iż jako Samorządy nie uciekniemy od transformacji cyfrowej.  Ważne że zaczęliśmy ją w dobrym czasie z dużym i wiarygodnym Partnerem.