Gospodarka

Mieszkanie bez wkładu własnego

Wystartował program "Mieszkanie bez wkładu własnego" umożliwiający zakup mieszkania lub domu tym, którzy dotychczas wynajmowali mieszkanie, posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności na wkład własny.

Zgodnie z przepisami Bank Gospodarstwa Krajowego zagwarantuje wkład własny od 10 do 20 proc. finansowanej nieruchomości, maksymalnie 100 tys. zł dla osób, które wezmą kredyt nie krócej niż na 15 lat. Spłacający kredyt, będą objęci także wsparciem finansowym w przypadku każdorazowego powiększenia się rodziny (spłaty rodzinne w wysokości 20 tys. zł w przypadku urodzenia drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego i każdego kolejnego). Cena metra kwadratowego nabywanego w programie wynosi obecnie 1,3 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu dla rynku pierwotnego i 1,2 dla rynku wtórnego.

Rolą BGK będzie zabezpieczenie gwarancją części kredytu. Gwarancja może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę. Decyzję o udzieleniu kredytu i zabezpieczeniu go gwarancją BGK podejmować będzie bank, który udziela bezpośrednio kredytu. Oznacza to, że klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją oraz spłatą rodzinną zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym. Jak infromuje BGK do programu przystąpił na razie tylko Bank Pekao SA, finalizowane są rozmowy na temat z PKO Bankiem Polskim.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego