W samorządach

Miasto, w którym dobrze się żyje

W jakich miastach chcemy mieszkać? W takich, gdzie dbałość o klimat i ograniczenie zanieczyszczeń idą w parze z oszczędnościami, a bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet. Już 77 samorządów w Polsce razem z Orange zmienia swoje miejscowości w bardziej przyjazne. Fotowoltaika, zegary astronomiczne, system termowizji – to realne korzyści dla mieszkańców i oszczędności dla miast.

   PARTNER POLSKIEGO SAMORZĄDU

Oszczędnie i ekologicznie

Samorządy szukają rozwiązań, które pozwoliłyby na oszczędne zarządzanie podstawowymi usługami. Spore wyzwanie stanowią wydatki związane ze zużyciem energii. Okazuje się jednak, że można je ograniczyć zaskakująco prosto! Najlepiej produkować energię… samodzielnie, dzięki fotowoltaice. Czysta, tzw. „zielona” energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego nie dość, że jest tania, to jeszcze przyjazna dla środowiska naturalnego. Dobrze zaplanowana inwestycja w panele fotowoltaiczne powinna zwrócić się w ciągu pięciu lat. Co jest ważne? Panele powinny pochodzić od sprawdzonych producentów, a ich dostawca musi gwarantować instalację i serwis. Zużycie energii można też zoptymalizować dzięki stałemu monitoringowi i systemowi zarządzania, co będzie miało szczególne znaczenie po wejściu opłaty mocowej, planowanej od stycznia 2021. Taką funkcjonalność zapewni platforma Live Objects od Orange.


Sebastian Grabowski

- W Orange cieszymy się zaufaniem wielu samorządów. Już 77 miejscowości w  Polsce korzysta z naszych smart rozwiązań z zakresu internetu rzeczy, które odpowiadają na potrzeby ich mieszkańców. Gwarantujemy opiekę serwisową, a dodatkowo pomagamy w pozyskaniu wszelkich zgód i pozwoleń – mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska. - Dzięki naszemu doświadczeniu dobrze rozumiemy problemy samorządowców i staramy się wychodzić im naprzeciw. Stąd m.in. nasza oferta dopasowana do sytuacji pandemii i możliwość zakupu naszych rozwiązań w atrakcyjnym systemie ratalnym.


Oszczędzaniu energii sprzyja też zegar astronomiczny, który zarządza systemem oświetlenia zgodnie z dobowym rytmem. Jak to działa? Wiadomo, że nasłonecznienie zmienia się wraz z porami roku i jest różne w zależności od miejsca. I właśnie na podstawie informacji o dacie i lokalizacji lampy zegar wyznacza czas, w którym oświetlenie uliczne ma być włączone. Dzięki temu w danym czasie świecą tylko te lampy, które są naprawdę potrzebne. W efekcie opłaty za energię mogą spaść nawet o 70%. Dzięki podłączeniu do sieci osoba zarządzająca systemem otrzymuje na żywo aktualne dane z urządzeń i może ze swojego smartphone’a lub komputera zdalnie konfigurować zegar, wprowadzać przerwy w działaniu poszczególnych lamp etc. Aplikacja udostępnia też informacje kalkulatora oszczędności, np. w skali miesiąca lub roku.


Gmina licząca 8 tys. mieszkańców, w której roczne koszty zużycia prądu wynoszą 800.000 zł po wprowadzeniu Zegara Astronomicznego i centralnego zarządzania zmieniła czas włączania prądu o 15 min rano i wieczorem. Roczny rachunek za prąd został w efekcie zredukowany o 50 000 zł, a inwestycja w inteligentny zegar astronomiczny zwróciła się po pół roku.


Bezpieczeństwo dla mieszkańców

Nowoczesne miasto to także sprawnie działające i bezpieczne szkoły, urzędy i inne instytucje publiczne. W czasie pandemii stało się to szczególnie ważne, ale i trudniejsze w realizacji. Odpowiednio dobrane kamery termowizyjne i bezdotykowe dozowniki płynu dezynfekującego połączone w inteligentny, zdalnie zarządzany system na pewno mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo. Jak działają kamery termowizyjne? Mierzą temperaturę ciała skupiając się na twarzy człowieka, co umożliwia pomiar każdej osoby, także pracującej w kasku, czapce i maseczce, z precyzją nawet do 0,1°C. Sam pomiar zajmuje mniej niż sekundę i może obejmować nawet 16 osób jednocześnie. System liczy też przemieszczające się osoby, informuje o braku maseczki, poziomie płynu dezynfekującego, otwartym zbiorniku, czy innych zagrożeniach. Do zarządzania nim służy prosta aplikacja na komórkę lub komputer, w której dane ze wszystkich urządzeń są przedstawiane w przejrzysty sposób, w czasie rzeczywistym.

 

Więcej o rozwiązaniach IoT znajdziesz na https://www.orange.pl/duze-firmy/internet-rzeczy

 

Chcesz poznać rozwiązania dopasowane do Twojej miejscowości? Napisz do nas: iot@remove-this.orange.com