W samorządach

Lublin kupuje urządzenia multimedialne do nowej szkoły

Sławomir Bukowski

21.07.2020

Monitory interaktywne, szafki z zamkami elektronicznymi, tablety – powstaje jedna z najnowocześniejszych szkół w regionie.

Kończy się budowa szkoły podstawowej przy ul. Berylowej w Lublinie, a miasto kompletuje właśnie jej wyposażenie. Po zakupach standardowych mebli i zabawek przyszedł czas na multimedia. Miasto zamawia monitory interaktywne w komplecie z zestawem tablic suchościeralnych oraz tablety. Łącznie ponad 200 urządzeń. Dodatkowo placówka zostanie wyposażona w 725 metalowych szafek z elektronicznymi zamkami.

– Staramy się zapewnić przyszłym uczniom nowoczesne narzędzia edukacyjne. W multimedia będą wyposażone nie tylko sale specjalistyczne, ale także ogólnodostępne. Zależy nam również, żeby jak najwięcej usług informatycznych było zintegrowanych w jednym systemie. Będzie to nie tylko największa, ale także najnowocześniejsza szkoła w mieście – mówi Marek Błaszczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 w Lublinie.

Trwają postępowania związane z wyposażeniem. Ogłoszone przetargi dotyczą zakupu sprzętu elektronicznego oraz dostarczenia i montażu szafek metalowych wraz z systemem ich sterowania i zarządzania. Wśród zamawianych multimediów znajduje się między innymi 91 tabletów oraz 51 interaktywnych monitorów. Na korytarzach pojawią się monitory prezentacyjne do wyświetlania informacji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Z kolei szatnie zostaną wyposażone w szafki, których otwieranie i zamykanie będzie możliwe za pomocą kart i opasek silikonowych. Karty lub opaski, poza dostępem do szafek na ubrania i podręczniki, pozwolą także uczniom korzystać ze szkolnej stołówki, jak również umożliwią wypożyczenie książek w bibliotece.

Trwają też prace związane z podłączeniem Szkoły Podstawowej nr 58 do miejskiej sieci szerokopasmowej. Na poszczególnych kondygnacjach budynku prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Odbiory techniczne powinny odbyć się do końca lipca.

Szkoła rozpocznie działalność 1 września. Uczyć się w niej będzie 800 uczniów w 32 klasach oraz 150 dzieci w wieku przedszkolnym w 6-oddziałowej placówce przedszkolnej. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 13 tys. mkw. Koszt budowy szkoły to blisko 80 mln zł, z czego na wyposażenie przeznaczono ok. 10 mln zł.

Oprac. na podst. inf. UM Lublin