W samorządach

Lublin is YOUth!

Rok 2023 jest dla Lublina – Europejskiej Stolicy Młodzieży – wyjątkowy. To czas świętowania, nowych wyzwań, ale i ogromnej odpowiedzialności. Najbliższe miesiące przyniosą wiele działań, spotkań i wydarzeń sportowych, których efektem ma być trwała zmiana w myśleniu o mieście, jako miejscu przyjaznym młodym. Program obchodów tworzy też sama młodzież, w myśl zasady – nic o Was bez Was.

Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach. Inicjatywa starania się o tytuł ESM wyszła od lubelskiej młodzieży reprezentowanej przez Fundację Sempre a Frente. Wtedy usłyszeliśmy od nich, że dzięki środkom europejskim zbudowaliśmy miasto od nowa, stworzyliśmy wspaniałą infrastrukturę, w tym boiska, szkoły, stadiony, drogi, ale że w tych działaniach brakuje młodych ludzi, dla których to wszystko zrobiliśmy. Te słowa stały się dla nas inspiracją, a starania o tytuł ESM potraktowaliśmy jako okazję do włączenia ich w życie Lublina, rozmowy pokoleń o przestrzeni miasta, środowisku, wypracowania form współdecydowania o teraźniejszości i przyszłości. Dziś oddajemy Lublin w ręce młodzieży – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Czym jest Europejska Stolica Młodzieży?
Dla mieszkanek i mieszkańców Lublina, a także turystów i gości Europejska Stolica Młodzieży
to przede wszystkim mnóstwo atrakcji, koncertów, festiwali, wydarzeń sportowych, ale także szansa na rozwój i realizację własnych inicjatyw.
Spośród wydarzeń już zgłoszonych przez młodych, miasto wybrało kluczowe propozycje będące osią ESM. Wydarzenia dzielą się na cztery sezony. #SpotkajmySię (sezon I) to przedstawienie idei ESM z Ceremonią Otwarcia i zachętą dla młodych do współtworzenia programu. #LublinToTY (sezon II) poświęcony aktywności osób uczących się i studiujących w Lublinie z „Majową pozytywką” i czerwcowym Maratonem Młodzieżowym „Miasto jest nasze” – cyklem festiwali i wydarzeń, których głównym punktem będzie Noc Kultury. Letni (III sezon) #CzilujwLublinie, jako wakacyjny czas ładowania akumulatorów w towarzystwie artystów i gości z całego świata oraz Młodzieżowe Urodziny Miasta. Ostatni IV sezon, czyli #PrzyszłośćToMY to debaty z udziałem młodych, w tym trzydniowe obrady Europejskiego Forum Młodzieży oraz wydarzenia międzynarodowe: społeczne, sportowe i kulturalne. Jesienią rozegrane zostaną między innymi Mistrzostwa Świata w Koszykówce U23 3x3 kobiet i mężczyzn.
W 2023 roku Centrum Kultury w Lublinie stworzy dla młodzieży możliwości organizacyjne i udostępni swoje przestrzenie. W dzielnice Lublina wyjedzie Autobus Młodych, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń, której wnętrze zostanie zamienione w scenę muzyczną, a jego dach w scenę teatralną i cyrkową. Jesienią 2023 roku Miasto spełni idee ESM oddając do zagospodarowania młodym nowe miejsce, czyli wyremontowane Piwnice CK. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 mkw. w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.
– W programie Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, poza wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, zdecydowaliśmy się oddać głos młodym. Naszym celem jest stworzenie maksymalnie wielu możliwości finansowych i rozwojowych, m.in. poprzez stworzenie przestrzeni do realizacji. Gorąco zachęcamy do skorzystania m.in. ze stypendiów młodzieżowych, tworzenia projektów w ramach programów miejskich: Młodzież Inspiruje Dzielnice czy Miejskiego Aktywatora Młodych. W realizacji zgłoszonych pomysłów pomogą nasze miejskie instytucje. Rok 2023 to jest czas rozpoczęcia procesu wzmacniania więzi łączących młodzież z Lublinem i trwałej zmiany w polityce młodzieżowej miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełnomocniczka prezydenta Lublina ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży, zastępca prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Lublin dla młodych
Priorytetem Europejskiej Stolicy Młodzieży, pozwalającym na zapewnienie realnej zmiany
w społeczeństwie, są działania miasta skupiające się na aktywizacji inicjatyw młodzieżowych
i międzypokoleniowych, edukacji, rozwoju osobistym oraz wsparciu psychologicznym
.
Otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2021 roku, stało się pretekstem
i bodźcem do dostosowania oferty miasta do potrzeb młodych mieszkańców, obejmując zasięgiem kolejne sfery życia. Udało się zrealizować
szereg działań edukacyjnych, takich jak: pilotażowa edycja projektu Akademia MiastoPrzedsiębiorcza MłodzieżSzkolny Budżet ObywatelskiUczeń PrzyszłościKawiarenki językowe czy Wolontariat Lubelski, a we współpracy z Fundacją Beetle oraz UMCS projektu Kreatywna Przestrzeń.
Jeszcze w 2022 roku ruszyło Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie, które zapewnia kompleksową, interdyscyplinarną pomoc, wsparcie dzieciom i młodzieży do 18. roku życia oraz ich niekrzywdzącym opiekunom. Bezpłatna pomoc, realizowana przez Fundację Sempre a Frente we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, oferowana jest w języku polskim oraz ukraińskim. Fundacja Sempre a Frente w partnerstwie z Miastem Lublin w ramach wsparcia psychologicznego młodzieży realizuje również projekt „Przystanek Sempre” skierowany do osób zagrożonych lub dotkniętych wykluczeniem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej i rówieśniczej.
Jeszcze mocniej niż dotychczas Lublin stawia na przyjazne otwarte i dostępne dla każdego przestrzenie młodzieżowe. W ciągu ostatniego roku otwarto Hej!, Miejscówkę czy Spilno Lublin.

Program i kalendarz wydarzeń są dostępne na www.mlody.lublin.eu.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane