W samorządach

Lepszy dostęp do danych – sprawniejsza ochrona zdrowia

Prace nad projektem ProfiBaza trwają. Dzięki udostępnionym w niej informacjom łatwiej będzie m.in. skutecznie i efektywnie planować działania z zakresu polityki zdrowotnej na poziomie regionalnym i krajowym. Pozwoli to zwiększyć skuteczność profilaktyki chorób i promocji zdrowia.

Każde planowanie to proces, który wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych. Zasada ta dotyczy również planowania programów zdrowotnych. Gwarancją sukcesu jest współdziałanie ekspertów, instytucji ochrony zdrowia oraz samych pacjentów. Ważna jest też sprawna wymiana informacji w zakresie potrzeb, jak i efektywności prowadzonych wcześniej działań. System ProfiBaza ma za zadanie ułatwić proces wymiany informacji i tym samym wspierać tworzenie planów działań prozdrowotnych.

 

O zdrowiu

Na portalu ProfiBaza publikowane będą m.in. dane dotyczące działań z zakresu profilaktyki chorób i promocji zdrowia, których realizatorem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej w ramach prac samorządów terytorialnych oraz działań profilaktycznych, które organizują placówki medyczne działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dodatkowo w ProfiBazie będą gromadzone informacje o sytuacji zdrowotnej i społecznej Polaków, które uzyskuje się dzięki statystykom publicznym – np. Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystkie zebrane w systemie dane pozwolą na stworzenie pełniejszego obrazu stanu zdrowia ludności w Polsce. Ten z kolei pozwoli na udzielenie trafniejszej odpowiedzi na pytanie: „Jakie działania należy podjąć, aby lepiej chronić zdrowie polskich obywateli?”.

 

Publiczne udostępnianie danych

 „Dzięki bezpłatnemu i łatwemu dostępowi do dotychczas rozproszonych i trudno dostępnych danych dotyczących tematyki zdrowotnej, możliwa będzie szybsza identyfikacja zagrożeń zdrowia, a także opracowanie efektywnych działań służących poprawie zdrowia Polaków”czytamy w materiałach dotyczących projektu ProfiBaza. Co to oznacza w praktyce? Głównym celem projektu ProfiBaza jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznej na temat sytuacji zdrowotnej ludności oraz realizacji programów zdrowotnych dla potrzeb profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Polsce.

 

Dane dostępne w systemie ProfiBaza będą służyć zarówno naukowcom, działaczom społecznym, samorządowcom i specjalistom ds. zdrowia publicznego, jak i wszystkim polskim obywatelom – pacjentom. System Profibaza i powiązana z nią mobilna aplikacja będą bardzo nowoczesne, a przy tym interaktywne. Oznacza to, że po wprowadzeniu podstawowych danych na swój temat np. wieku, płci, itp., a także danych profilowanych, np. dotyczących konkretnych chorób i zainteresowań, każdy użytkownik otrzyma dostosowane do siebie powiadomienia o dostępnych projektach profilaktycznych.

Na tym jednak nie koniec. W systemie ProfiBaza będzie można sprawdzić, jakie problemy zdrowotne najczęściej występują w danej okolicy i w danej grupie populacyjnej. Pozwoli to bardziej świadomie zadbać o swoje zdrowie poprzez podjęcie konkretnych decyzji o działaniach profilaktycznych. W analizie danych, które będą dostępne on-line, mają pomóc nowoczesne rozwiązania wizualizacyjne, takie jak multimedialne i interaktywne wykresy, mapy czy tabele, które będę dostępne na portalu.

Działania w systemie ProfiBaza

Głównym celem projektu jest udostępnienie zasobów informacji dotyczących profilaktyki chorób i promocji zdrowia, a także sytuacji zdrowotnej ludności w Polsce gromadzonych przez NIZP-PZH oraz inne podmioty sektora publicznego. Możliwe będzie ponowne ich wykorzystanie w celach poznawczych, naukowych, administracyjnych i komercyjnych. Planowana jest również digitalizacja posiadanych danych analogowych, integracja zbiorów cyfrowych oraz zbudowanie nowoczesnego repozytorium dla informacji z zakresu:

• wybranych aspektów profilaktyki chorób i promocji zdrowia realizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną
• programów zdrowotnych/programów polityki zdrowotnej Jednostek Samorządu Terytorialnego
• Narodowego Programu Zdrowia
• sytuacji zdrowotnej ludności Polski.

Grupami docelowymi – odbiorcami projektu będą zarówno urzędy centralne, np. ministerstwa i agendy rządowe, jednostki samorządu terytorialnego, stacje sanitarno-epidemiologiczne, podmioty sektora ochrony zdrowia, instytuty naukowo-badawcze, instytucje kształcące, takie jak szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, w tym OPP/NGOs, przedsiębiorstwa, m.in. sektora farmaceutycznego, sportu i rekreacji, media, a także ogół społeczeństwa.

Projekt ProfiBaza to unikatowa szansa na stworzenie zbioru danych, który po raz pierwszy w Polsce pokaże, jakie działania z zakresu zdrowia publicznego są podejmowane, czy odpowiadają one potrzebom zdrowotnym społeczności lokalnych, ile kosztują i jakie są ich efekty. Ponadto udostępnienie systemu informacji na temat zdrowia umożliwi podejmowanie racjonalnych i opartych na dowodach decyzji, wzmocni krajowy system zdrowotny oraz pozwoli na lepsze gospodarowanie publicznymi środkami finansowymi, będącymi w dyspozycji administracji rządowej i samorządowej.

 

ProfiBaza – Cyfrowe udostępnienie informacji publicznej na temat sytuacji zdrowotnej ludności oraz realizacji programów zdrowotnych dla potrzeb profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Polsce.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFRR 2014-2020 w ramach POPC nr POPC.02.03.01-00-0015/17-00.
Okres trwania projektu to 36 miesięcy (od 1 marca 2018 r. do 28 lutego 2021 r.).
Realizator projektu: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Instytucje współpracujące: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

 

Źródła:

https://www.pzh.gov.pl/profibaza-dane-w-sluzbie-zdrowia

https://www.pzh.gov.pl/lepszy-dostep-do-danych-sprawniejsza-ochrona-zdrowia

https://www.pzh.gov.pl/profibaza-dla-mediow

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane