Toruński urban lab ruszył w połowie stycznia, znajduje się w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Bydgoskiej. Jednym z jego głównych elementów będzie Urban Café, czyli przestrzeń, w której mieszkańcy mogą spotykać się, dyskutować o problemach miasta i wspólnie szukać rozwiązań. Z kolei Laboratoria Dialogu pomogą zamieniać pomysły w konkretne projekty. To miejsce do współpracy i wspólnego opracowywania rozwiązań, które mogą wpłynąć na przyszłość Torunia. Miejska Szkoła Prototypowania pozwoli na testowanie pomysłów i ich wdrażanie. Dzięki programowi mikrograntów każdy będzie mógł spróbować wprowadzić swoje innowacyjne rozwiązania i sprawdzić, jak sprawdzają się w praktyce.
Urban lab zaoferuje również program edukacyjny pod nazwą Toruńska Akademia Młodych Liderów Innowacji. Jego celem będzie wspieranie młodych w rozwijaniu umiejętności związanych z innowacjami i społecznym zaangażowaniem. W ramach akademii odbędzie się siedem szkoleń.
Częścią projektu jest również Dobrostanownia, czyli przestrzeń, która pomoże rozwijać kompetencje społeczne. Dzięki szkoleniom, warsztatom i zajęciom młodzież będzie mogła lepiej odnaleźć się w życiu społecznym i aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta.
Na podobnych zasadach będzie działać urban lab w Bydgoszczy, ulokowany w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Tu również kluczowym elementem jest Urban Café. Przewidziano także Inkubator Praktyka Partycypacji, który poprzez debaty i konsultacje pomoże stworzyć Politykę Młodzieżową Miasta. Młodzi bydgoszczanie będą mieli okazję wyrazić swoje potrzeby i pomysły, a miasto przeznaczy blisko 300 tys. zł na realizację wybranych inicjatyw. Pracownia Animacji Kultury będzie miejscem, gdzie młodzi ludzie będą mogli realizować projekty kulturalne dostosowane do ich oczekiwań, co ma przyczynić się do ożywienia lokalnej sceny kulturalnej.
Bydgoskie laboratorium oferuje programy edukacyjne, takie jak Akademia Komunikacji i Akademia Smart City, które pomogą przygotować się do aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym. Ważnym elementem projektu jest system otwartych danych miejskich, który umożliwi lepsze zrozumienie funkcjonowania miasta i podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych informacjach.
Oba miasta znalazły się wśród dziewięciu samorządów, które przystąpiły do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”, ogłoszonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów i otrzymały na jego realizację fundusze unijne – po blisko 4 mln zł.
Dorota Glaza
dyrektor Biura Aktywności Społecznej, UM Bydgoszcz
Projekt kierujemy szczególnie do mieszkańców w wieku 13–35 lat – grupy, która posiada lub niedługo będzie posiadać czynne prawo wyborcze i wpływać na wypracowywanie rozwiązań dla przyszłości swojej i kolejnych pokoleń. Zależy nam na poprawie jakości życia młodych, stworzeniu warunków dla lepszego i godnego życia, w konsekwencji zatrzymaniu młodych w Bydgoszczy. Przed nami 4 lata intensywnych i inspirujących działań. Wierzymy, że dzięki urban lab przybliżymy się do spełnienia naszej wizji i Bydgoszcz w 2030 roku będzie miastem, w którym każdy znajdzie odpowiednie warunki rozwoju, zapewniającym bydgoszczankom i bydgoszczanom najlepsze rozwiązania na każdym etapie życia – dobre miejsce do życia.
Paweł Gulewski
prezydent Torunia
Rozpoczynamy bardzo ważny projekt. Powstanie Laboratorium Miejskiego zapowiadaliśmy już wiele miesięcy temu. Udało się pozyskać duże dofinansowanie ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Laboratorium Miejskie to miejsce, gdzie będziemy projektować wspólnie polityki. Stawiamy na młodych i zapraszamy ich do współtworzenia naszego miasta.