Jak informuje Związek Miast Polskich, resort finansów przygotował nowelizację ustawy o finansach publicznych dotyczącą wydłużenia do 2029 r. obowiązywania obecnych poluzowanych reguł fiskalnych zapisanych w ustawie o finansach publicznych. Dotyczy to uelastycznień w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu JST oraz indywidualnego limitu spłaty zobowiązań, aby poprawić możliwości JST realizacji zadań. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk przypomniała na posiedzeniu KWRiST, że ta zmiana wychodzi naprzeciw postulatom samorządowym. I zaproponowała, by Komisja Wspólna zaopiniowała ją w trybie obiegowym do 24 października wraz z propozycją zmian prawnych dotyczących podziału 10 mld zł tzw. kroplówki dla samorządów.
Poparł to rozwiązanie prezydent Krzysztof Żuk, współprzewodniczący Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych: – Jesteśmy znacznie opóźnieni z nowelizacjami. Chcę przypomnieć, że do 15 listopada przedkładamy projekty budżetów na przyszły rok i musimy przygotować realistyczne wieloletnie prognozy finansowe. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wydłużająca okres działania w elastycznej formule jest do tego bezwzględnie potrzebna – mówił prezydent Lublina.
Zdecydowanie negatywnie strona samorządowa KWRiST odniosła się do propozycji przywrócenia zapisów dotyczących powoływania przez premiera komisarza w gminach w przypadku, gdy wygaśnie mandat prezydenta, burmistrza lub wójta przed upływem kadencji. Do czasu powołania komisarza, według rządowej propozycji, funkcję tę miałby sprawować zastępca (lub I zastępca prezydenta). Zmiany te rząd chce wprowadzić nowelizacją ustawy o Radzie Ministrów. – Uważamy, że to krok wstecz w stosunku do zmiany z maja br. wprowadzonej przez parlamentarzystów, którzy wysłuchali głosu samorządowców, że po wygaśnięciu mandatu prezydenta, burmistrza, wójta – do czasu wyboru jego następcy – funkcję tę pełni zastępca lub pierwszy zastępca w dużych miastach – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, cytowany przez Związek Miast.
Ze względu na zdecydowany sprzeciw samorządowców minister Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poprosił o kilka dni do namysłu nad najlepszym rozwiązaniem. Obiecał, że wróci do KWRiST z informacją o podjętej decyzji w zakresie wprowadzania komisarza powoływanego przez premiera. – Samorządowcy od razu zastrzegli, że nie zmienią zdania i zdecydowanie negatywnie zaopiniują dotychczasową propozycję – przypomina ZMP.