W samorządach

Krzysztof Żuk Samorządowcem Roku 2020

Prezydent Lublina, zdaniem "Wspólnoty" należy do ekskluzywnego grona najlepszych włodarzy miast w Polsce

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku można już było dojechać dwupasmową drogą ekspresową S17 z Lublina do lewobrzeżnej Warszawy. Stało się to wreszcie możliwe dzięki oddaniu do użytku węzła Lubelska i nowego mostu na Wiśle, czyli fragmentu południowej obwodnicy Warszawy, bo siedemnastka była już gotowa kilka miesięcy wcześniej.

 

Wprawdzie drogi, o których mowa, wybudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale są one osobistym sukcesem Krzysztofa Żuka. Kiedy w 2010 roku wyszło na jaw, że ówczesny rząd umieścił drogę do Lublina na liście rezerwowej, co odkładało tę inwestycję ad calendas graecas, wtedy Żuk, od kilku tygodni pełniący funkcję prezydenta miasta, zmobilizował marszałka Krzysztofa Hetmana, aby zagrozili złożeniem na rząd skargi do Komisji Europejskiej. Nie poprzestali na tym. Zmobilizowali prasę, związkowców i przedsiębiorców, którzy powiesili w Warszawie ogromne bilboardy, a w styczniu 2011 r. zorganizowali potężną manifestację pod Kancelarią Premiera. W efekcie rząd decyzję zmienił i już w 2014 roku oddano do użytku pierwszy odcinek siedemnastki Piaski – Lublin – Kurów. Z tej okazji prezydent Żuk i wtedy już europoseł Hetman wręczyli przedsiębiorcom i związkowcom dyplomy „z podziękowaniem za zaangażowanie w ruch społeczny na rzecz budowy S17”. – Udowodniliśmy, że razem potrafimy działać skutecznie – zwrócił się Krzysztof Żuk do nagradzanych. To „razem” i „skutecznie” są mantrą jego działania od zawsze.

 

Krzysztof Żuk od kilku lat znajdował się w bardzo wąskim gronie kandydatów do tytułu Samorządowca Roku „Wspólnoty”. Bez wątpienia należy on do ekskluzywnego grona zaledwie kilku najlepszych włodarzy miast w Polsce. Listę jego osiągnięć zawodowych i osobistych przedstawia w swoim artykule Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublina. Tekst ten opublikowaliśmy w numerze 01/2021 dwutygodnika "Wspólnota", warto się z nim zapoznać.

 

W trudnym 2020 roku sumę dokonań i zalet Krzysztofa Żuka zwieńczyło oddanie siedemnastki i znaczne zaawansowanie prac na S19, zwanej Via Carpatia, bo o tę drogę też walczył. Od początku rozumiał, że dostępność komunikacyjna jest kluczowym czynnikiem rozwoju jego miasta. Stąd także płynęło jego zaangażowanie w budowę portu lotniczego pod Świdnikiem. I właśnie swego dopiął.

 

Jak na samorządowca roku przystało, Krzysztof Żuk jest niezwykle aktywny w ponadlokalnym życiu samorządowym, jest członkiem zarządu Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich. Współprzewodniczy Zespołowi ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W tej działalności koncentruje się na merytorycznych aspektach funkcjonowania samorządu, wnosząc do debaty z rządem rzeczowe argumenty ekonomiczne i prawne.

 

W roku 2010 wygrał wybory na prezydenta miasta Lublina i sukces ten powtarzał w kolejnych elekcjach w 2014 i 2018 roku. Jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, ale w ostatnich wyborach na urząd prezydenta kandydował z własnego komitetu wyborczego, w którym skupił przedstawicieli partii politycznych, organizacji społecznych i ruchów miejskich. Wygrał w pierwszej turze uzyskując ponad 62 proc. głosów.

 

Rozmowę z Krzysztofem Żukiem znajdą Państwo w numerze 01/2021 r. "Wspólnoty" oraz na www.wspolnota.org.pl