W samorządach

Kraków czeka na muzykę

W 2024 roku stolica Małopolski zaprosi widzów do Krakowskiego Centrum Muzyki. Zakończył się przetarg na budowę, czas na weryfikację ofert.

Krakowskie Centrum Muzyki powstaje wg projektu Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym ogłoszonym przez Miasto we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Kraków. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali minimalistyczną przeszkloną bryłę na planie litery „L”, otoczoną zgeometryzowaną kolumnadą. 

Na działce przy ul. Piastowskiej 20 powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór. Będzie także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

Oferty w przetargu na budowę otwarto 27 lipca, trwa ich weryfikacja. Umowa ze zwycięzcą zostanie podpisana w ciągu 90 dni, wykonawca będzie miał 18 miesięcy. Koszt budowy pierwszego etapu centrum - stanu surowego - jest szacowany na 110 mln zł. 99 mln zł pochodzi z rządowego funduszu „Polski ład”, pozostałe 11 mln zł to wkład własny Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.


Źródło: Urząd Miasta Krakowa
Fot. SARP oddział Kraków