Konferencje

IX Kongres Zarządzania Administracją Samorządową - relacja

Zapraszamy do obejrzenia nagrań z Kongresu

Podczas IX edycji Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową debatowaliśmy m.in. o wyzwaniach związanych z cyfryzacją samorządów, prawnymi aspektami ochrony sygnalistów, praktyką zamówień publicznych i przyszłością miejskiego transportu.

W tym roku spotkaliśmy się w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Tu właśnie szefowie JST, sekretarze, dyrektorzy wydziałów odpowiedzialnych za kadry i płace, informatyzację czy zamówienia publiczne mieli okazję wymienić pomysły i doświadczenia.

Spotkanie rozpoczął, witając gości, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Tuż po nim na scenę wkroczył prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, by arcyciekawie opowiedzieć o doświadczeniach „miasta frontowego”, jak nazywa się czasem miejscowości, które jako pierwsze wzięły – i wciąż biorą – na siebie falę uchodźców z Ukrainy.

 

W tym roku, obok wymuszonych przez okoliczności tematów związanych z zarządzaniem kryzysowym, zwracaliśmy szczególną uwagę na rolę cyfryzacji w administracji samorządowej. Tej sprawie poświęciliśmy debatę otwarcia z udziałem Jarosława Grobelnego – zastępcy prezydenta Gniezna, Józefa Grzegorza Kurka – burmistrza Mszczonowa, Andrzeja Nowakowskiego – prezydenta Płocka oraz Bogusława Suwary – sekretarza Wejherowa.

 

Rozmawialiśmy o możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także o cyfrowej obsłudze mieszkańców i klientów. Nasi eksperci szukali odpowiedzi na pytanie o to, czy machine learning sprawi, że maszyna zastąpi człowieka.

 

Omówiliśmy kwestie wdrażania przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Tym razem nasi eksperci opowiedzieli o tym, jak w praktyce wygląda przygotowanie procedur zgłaszania naruszeń. Wprowadzenie takich procedur jest obowiązkiem samorządów, wynika to z przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r.

 

Przybliżyliśmy także praktyki służące do wytwarzania i korzystania przez samorządy z otwartych danych. Open data to kolejny z anglojęzycznych terminów, który wkrada się do samorządowej codzienności, wymagając bliższego poznania.

 

O doświadczeniach strony samorządowej w zakresie cyberzagrożeń i cyberbezpieczeństwa opowiedzieli Dariusz Cieślak – wójt Sędziejowic oraz Krzysztof Pękala – dyrektor Biura Informatyki w Urzędzie Miasta Gdańsk.

 

Specjaliści, wraz z przedstawicielami JST, omówili założenia i praktyczne aspekty elektronizacji procedur i doręczeń elektronicznych. Dyskutowaliśmy o tym, jak powinna wyglądać modelowa komunikacja pomiędzy administracją samorządową i przedsiębiorcami.

 

Marcin Leśny – radca prawny, doktor nauk prawnych, wspólnik zarządzający w Kancelarii Prawnej Leśny i Wspólnicy sp.k – przygotował dla nas wykład, w którym odpowiedział na najczęstsze pytania o warunki odmowy dostępu do informacji publicznej.

 

Pomówiliśmy także o strategiach rozwojowych JST. Ich aktualizacja pozwoli na udoskonalenie pracy urzędu, ale dobrze przygotowane strategie są również istotne w kontekście pozyskiwania źródeł finansowania z funduszy europejskich.