W samorządach

Komitet Regionów będzie bronił polityki spójności w TSUE?

Vasco ALVES CORDEIRO, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów © European Union / Octavian Carare

Vasco ALVES CORDEIRO, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów © European Union / Octavian Carare

Podczas 163. Posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów jego członkowie obchodzili 30-lecie utworzenia tej instytucji. Podczas przemówienia otwierającego jubileuszową debatę przewodniczący KR-u Vasco Alves Cordeiro zapowiedział, że Komitet jest gotowy zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jeśli zmiany w polityce spójności naruszą zasadę pomocniczości.

W trakcie swojego przemówienia otwierającego debatę na temat 30-lecia utworzenia Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro zauważył, że traktat z Maastricht zinstytucjonalizował zasadę pomocniczości, co oznacza że decyzje muszą być podejmowane na szczeblu najbliższym obywatelom. Jednak „Dzisiaj pojawiają się nowe zagrożenia dla tej fundamentalnej zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, albo w formie centralizacji w Brukseli, albo renacjonalizacja zarządzania politykami, instrumentami i zasobami” – mówił przewodniczący Komitetu Regionów.

„Regiony i miasta Europy, a wraz z nimi Komitet Regionów, muszą być czujne, proaktywne” – mówił Cordeiro i zapowiedział, że Komitet jest gotowy by w razie potrzeby, skorzystać z uprawnień, które przyznały mu traktaty, w tym prawa do zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przypadku, gdy zasada pomocniczości będzie podważana. „Dbanie o zasadę pomocniczości i jej obrona są zbyt ważne i zbyt cenne, by pozostawić tą sprawę wyłącznie Unii Europejskiej lub rządom krajowym...” – mówił przewodniczący Komitetu Regionów.

Wskazał on również, że „Polityka spójności przyniosła postęp wszystkim regionom i miastom w Unii Europejskiej. (…) Do końca obecnego okresu programowania w ramach polityki spójności zostanie stworzone około 1,5 mln miejsc pracy, 500 000 MŚP uzyska wsparcie, a dostęp do opieki zdrowotnej zyska 60 mln Europejczyków. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat udało się poprawić chcakretrystykę energetyczną prawie 400 000 gospodarstw domowych”.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane