W samorządach

Komisja Wspólna: czekamy na ostateczną wersję KPO

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego nie zaopiniowała Krajowego Planu Odbudowy na specjalnym posiedzeniu 12 kwietnia. Strona samorządowa czeka na finalną wersję dokumentu.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda przyznał w ubiegłym tygodniu, że nowego projektu nadal nie ma, jako że wciąż trwają intensywne prace i uzgodnienia z Komisją Europejską. Zapewnił, że obietnice złożone przez premiera Mateusza Morawieckiego na spotkaniu 7 kwietnia zostaną wprowadzone do KPO. Dotyczyły one m.in. uwzględnienia przedstawicieli samorządów w Komitecie Monitorującym KPO czy znaczącego przesunięcia środków na tzw. transport zeroemisyjny, w tym szynowy.

Przedstawiciele strony samorządowej zaznaczyli, że zmiany idą w oczekiwanym przez nich kierunku, jednak domagają się przesłania ostatecznej wersji projektu.
- Wszędzie - i w samorządzie, i rządzie obowiązuje zasada, że głosuje się nad pełnym, ostatecznym dokumentem. Stąd nasza prośba o ostateczny projekt. Proszę zrozumieć nasz brak zaufania, ale podział środków na inwestycje lokalne to zaufanie nadwyrężył. A Krajowy Plan Odbudowy to dokument zasadniczy, wielkiej wagi, na lata. Po przekazaniu tego dokumentu jesteśmy w stanie go bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin zaopiniować, o ile te uwagi, o których mówił minister Buda są tam przyjęte - uzasadniał takie stanowisko strony samorządowej Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przedstawiciel Związku Miast Polskich w KWRiST.
Prezydent Katowic Marcin Krupa już wcześniej podkreślał, że to samorządy będą głównymi realizatorami KPO, dlatego chcą i potrzebują wiedzieć, jak będą wyglądały ostateczne zapisy planu.

źródło: Związek Miast Polskich, fot. PKP PLK