W samorządach Kultura

Katowice: Miasto Kreatywne UNESCO

Bogata i zróżnicowana oferta kulturalna oraz spójna i rozpoznawalna wizja działań w sektorze kultury – to ocena zawarta w jednym z raportów na temat działalności kulturalnej miasta, które zamówił katowicki magistrat. Wyniki badań posłużą stworzeniu nowej strategii rozwoju kultury.

 

 

– Sami wyszliśmy z tą inicjatywą. Chcieliśmy uzyskać obraz miejsca, w którym się teraz znajdujemy, widziany okiem zewnętrznych obserwatorów, oraz uzyskać materiał wyjściowy do sformułowania nowych wytycznych do dalszych działań w ramach Miasta Kreatywnego UNESCO w Dziedzinie Muzyki. Mamy aspirację być liderem branży muzycznej w Polsce –mówi Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic.

 

Pierwszy z zaprezentowanych dokumentów – „DNA miasta – Katowice Polityka Kulturalna”, opracowany przez Fundację Res Publica, podsumowuje to, co się w obszarze kultury w Katowicach wydarzyło. Przeanalizowano dokumenty strategiczne oraz system finansowania. Przeprowadzono 50 anonimowych wywiadów i 39 ankiet online z przedstawicielami NGO, organizacji i instytucji kulturalnych, oraz zorganizowano warsztat z 11 uczestnikami. Koszt raportu wyniósł 18 tys. zł netto.

 

W „DNA…” czytamy o silnych stronach miasta, do których należą m.in.: wypracowanie dużego potencjału w obszarze kultury, zarówno o charakterze infrastrukturalnym, instytucjonalnym, jak i ludzkim, bogata i zróżnicowana oferta kulturalna, która jest widoczna w Europie, oraz spójna i rozpoznawalna wizja działań. Autorzy raportu jednoznacznie wskazują, że atutem jest Strefa Kultury czy otrzymanie tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w Dziedzinie Muzyki. Analiza finansowa pozwoliła także pokazać, że Katowice szczodrze dotują kulturę. W latach 2007–2015 finansowanie wzrosło o 113 proc., natomiast planowane wydatki per capita na kulturę wynoszą aż 230 zł – to jedna z najwyższych kwot w kraju.

– Analiza „DNA…” wskazuje także nasze obszary rozwoju, m.in. konieczność aktualizacji strategii rozwoju kultury czy rozproszenie energii i zaangażowania po działaniach ESK 2016 – zaznacza Edyta Sytniewska, naczelnik Wydziału Kultury. – Pojawiają się także anonimowe opinie, które pokazują, że mimo naszych chęci trudno zadowolić wszystkich uczestników życia kulturalnego. Nie zawsze z tymi opiniami się zgadzamy, ale każdą traktujemy poważnie i będziemy wnikliwie analizować podczas prac nad stworzeniem nowej strategii.

 

Drugi z dokumentów – „Polityka Muzyczna Katowic” – mówi o konieczności podjęcia działań zmierzających do zainicjowania, a następnie konsekwentnego realizowania programu zrównoważonego rozwoju miasta poprzez muzykę. Program opracowali konsultanci z organizacji Sound Diplomacy – światowego lidera w dziedzinie wspierania muzycznych przemysłów kreatywnych. Z ich doświadczenia korzystały m.in. władze Berlina, brytyjska agenda Arts Council czy twórcy norweskiego, rządowego projektu promocji muzyki Music Norway.

 

Katowice są pierwszym miastem w Polsce wdrażającym politykę rozwoju życia muzycznego poprzez przemysły kreatywne. – Euro muzyczne może być równie ważnym przedsięwzięciem, jak Euro piłkarskie, może przynieść korzyści zarówno wizerunkowe, jak i dla lokalnej gospodarki. Miasto Muzyki jest nie tyle miastem sztuki, ile innowacyjności i przedsiębiorczości, bezpośrednio wpływając na lokalny rozwój – podkreśla Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Jest oczywiste, że ze światowej klasy uczelniami muzycznymi oraz spuścizną bluesową, hip-hopową, metalową, aż po śpiew a capella, Katowice od początku były miastem muzyki. Mają 24 sale koncertowe, 30 mniejszych miejsc koncertowych, 7 lokalnych wytwórni fonograficznych, 12 studiów nagrań. W mieście odbywa się 27 festiwali.

Osiem miesięcy badań pokazało, że chociaż Katowice silnie rozwinęły gałęzie muzyczne, włącznie z wydarzeniami, festiwalami – brakuje im szeregu elementów. Chociaż kształcenie artystyczne pozostaje na wysokim poziomie we wszystkich instytucjach dydaktycznych, brakuje jego integracji z przekazywaniem kompetencji pozwalających poruszać się w branży muzycznej.

– Katowice mają szansę stać się nie tylko najbardziej innowacyjnym miastem muzyki w Polsce, ale także modelowym miastem muzyki UNESCO – podkreślała Katja Hermes, dyrektor oddziału Sound Diplomacy w Niemczech, która prezentowała raport opracowany przez jej organizację. – Z naszych analiz wynika, że inwestowanie w muzykę może przynosić także wymierne zyski finansowe, wynikające m.in. z napływu turystów.

 

Członkostwo Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przynosi korzyści jego mieszkańcom. Tytuł gwarantuje wzrost prestiżu na arenie międzynarodowej. Rozpoznawalna na świecie marka Miasta Muzyki jest znakiem jakości życia muzycznego w Katowicach. Staje się nową zachętą przyciągającą gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki.

Dla miłośników muzyki obecność Katowic w Sieci Miast Kreatywnych oznacza jeszcze więcej wyjątkowych propozycji zaspokojenia muzycznej pasji, także dzięki współpracy z innymi miastami Sieci. Tytuł Miasta Muzyki jest dla Katowic ukoronowaniem procesu przemiany z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych.

 

Marcin Krupa

prezydent Katowic

 

Transformacja stała się faktem

Strefa Kultury, powstała na terenie dawnej kopalni „Katowice”, ukazuje ogrom przemian, jakie zaszły w ostatnich latach. Nieopodal Spodka, w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu wydobywano węgiel, działa Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym pomieści się 12 tys. osób (w połączeniu ze Spodkiem kompleks może gościć jednocześnie nawet 25 tys. osób). Tuż obok znajduje się nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie koncertują najlepsi na świecie muzycy, oraz nowe Muzeum Śląskie, częściowo wkomponowane w postindustrialne budynki dawnej kopalni, gromadzące cenne zbiory w salach pod ziemią. Strefa Kultury otoczona jest zielenią zaprojektowaną tak, aby być również miejscem odpoczynku i rekreacji. Zmieniając oblicze miasta, pamiętamy jednak o tradycji i dziedzictwie kulturowym – zapraszając do odwiedzenia zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec i innych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Polecamy modernistyczną i secesyjną architekturę w Śródmieściu.

Katowice żyją kulturą. Na festiwale takie, jak wielokrotnie nagradzane Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival czy Rawa Blues Festival, przyjeżdżają fani muzyki z całego świata. Jest także wiele okazji, by nie tylko posłuchać dobrego koncertu, ale i obejrzeć spektakl teatralny. Do nowoczesnego, przebudowanego centrum zapraszają liczne lokale gastronomiczne. Warto zajrzeć na zamienioną w deptak ulicę Mariacką.

W ostatniej dekadzie Katowice coraz częściej zajmują czołowe pozycje w rankingach polskich miast. Transformacja stała się faktem, obecnie miasto wraz z całą Metropolią Silesia to jeden z najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane