Jest alternatywa dla inwestycji zlokalizowanych na obszarach niezgazyfikowanych – instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym

Znaczna część samorządów nadal boryka się z brakiem dostępu do sieci gazu ziemnego, jej ograniczonym zasięgiem lub opóźnieniami w realizacji inwestycji. Te wszystkie problemy nie są bez znaczenia, ponieważ spowalniają proces wymiany przestarzałych źródeł energii na bardziej ekologiczne. Często odstraszają również potencjalnych inwestorów, ponieważ ludzie nie chcą budować na terenach niezgazyfikowanych. Jednak brak dostępu do sieci gazu ziemnego nie musi być dramatem. Alternatywnym rozwiązaniem może być instalacja zbiornikowa zasilana gazem płynnym (LPG).

Instalacja gazowa zasilana LPG zaspokaja trzy podstawowe potrzeby energetyczne mieszkańców: ogrzewanie pomieszczeń, podgrzanie wody użytkowej i gaz do kuchenki. Gaz płynny zapewnia analogiczny komfort użytkowania jak gaz ziemny z sieci i jest przyjazny środowisku. Instalacja jest bezobsługowa i ma tą przewagę nad gazem ziemnym, że można ją zastosować praktycznie w każdym miejscu, gdzie można dojechać cysterną z gazem.

Kiedy warto zainwestować w instalację na gaz płynny?

Przede wszystkim gaz płynny to dobre rozwiązanie, jeżeli działka nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Druga sytuacja, kiedy warto zastosować LPG, to możliwość podłączenia do sieci gazu ziemnego dopiero w perspektywie kilku lat. Trzecia sytuacja, w praktyce najczęściej dotyczy deweloperów, to zapotrzebowanie na moc przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci gazu ziemnego. Zatem instalacja na gaz płynny może być rozwiązaniem docelowym lub przejściowym do czasu podłączenia gazu ziemnego z sieci.

Jakie są korzyści finansowe z zastosowania LPG?

Już na etapie nabywania nieruchomości inwestor może zaoszczędzić. Z reguły działki bez dostępu do sieci gazu ziemnego są zdecydowanie tańsze. W przypadku deweloperów zastosowanie gazu płynnego zwiększa standard domu czy mieszkania, co pozwala osiągnąć wyższą cenę sprzedaży lokalu. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość wykonania instalacji LPG w standardzie przystosowanym do gazu ziemnego. Jeżeli pojawi się możliwość podłączenia do gazu ziemnego, wtedy klient będzie miał gotową instalację i jego wkład finansowy w przepięcie do sieci gazu ziemnego będzie zredukowany do minimum. Nie będzie też konieczny zakup nowych urządzeń gazowych – kocioł gazowy jest przystosowany do poboru zarówno gazu płynnego jak i gazu ziemnego.

Jak wygląda inwestycja w instalację na gaz płynny?

Każda inwestycja jest poparta badaniem potrzeb energetycznych klienta tak, aby optymalnie dobrać instalację oraz sposób rozliczeń. GASPOL zajmuje się budową instalacji zbiornikowych zasilanych LPG kompleksowo – od projektu po dostawy gazu. Montuje na działce klienta zbiornik naziemny lub podziemny, w którym jest magazynowany gaz. Klient płaci za gaz jednorazowo po dostawie lub miesięcznie za zużyty gaz. Przy bliźniakach, segmentach i osiedlach domów jednorodzinnych GASPOL buduje wspólny park zbiornikowy dla wszystkich mieszkańców – tzw. sieć gazowa LPG. Zbiorniki są zlokalizowane w jednym miejscu, ale każdy lokal jest wypo­sażony we własny kocioł gazowy i urządze­nia do zdalnego pomiaru zużycia gazu.

 

Dlaczego GASPOL rekomenduje sieci gazowe LPG?

Sieci gazowe LPG (jeden park zbiornikowy a wielu odbiorców gazu) doskonale sprawdzają się w budynkach wielorodzinnych i na osiedlach domów jednorodzinnych. GASPOL czuwa nad dostawami paliwa. Mieszkańcy mogą włączyć ogrzewanie o każdej porze roku, niezależnie od pozostałych mieszkańców. Każdy lokal jest rozliczany za gaz oddzielnie na podstawie zdalnych odczytów gazomierza. Administrator nie musi zamawiać dostaw paliwa, spisywać gazomierzy oraz prowadzić rozliczeń za ciepło. To wszystko robi za niego GASPOL.

Podsumowując, inwestycja zlokalizowana poza siecią gazu ziemnego też może być wyposażona w komfortowe i wydajne ogrzewanie. Wystarczy postawić na gaz płynny.