Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Urlop to beztroski czas, na który wszyscy czekają. Wiele osób decyduje się wyjechać w góry, nad morze lub poza granice kraju, aby móc odpocząć od wszystkich problemów i nabrać sił na dalsze wyzwania. Jednak, aby podróż przebiegała w miłym nastroju i bez żadnych komplikacji, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem? Podpowiadamy!

Podróżowanie po świecie i odkrywanie nowych miejsc to wspaniała przygoda. Jednak niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do domków nad jeziorem w pobliskim województwie, czy lecisz na rajską plażę na Seszelach, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

 

Ubezpieczenie turystyczne – obowiązkowy etap przygotowań

Przygotowania do podróży rozpocznij od wybrania dopasowanej polisy. Zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas podróży i ochroni przed niespodziewanymi kosztami związanymi np. z:

●        leczeniem ambulatoryjnym, hospitalizacją, zakupem lekarstw i transportem medycznym,

●        przeprowadzeniem akcji ratowniczej,

●        przewozem zwłok do kraju,

●        zgubieniem lub uszkodzeniem bagażu,

●        opóźnieniem lotu lub skróceniem wakacji,

●        spowodowaniem uszczerbku na zdrowia osoby trzeciej,

●        skorzystaniem z usług prawnika lub tłumacza.

Ubezpieczenie turystyczne jest ważne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi, planujesz uprawiać sport lub wyjeżdżasz do kraju o podwyższonym stopniu ryzyka dla turystów. Szczegółowe informacje na temat polisy turystycznej oraz jej cen znajdziesz np. na stroniehttps://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

 

Ochrona mienia na wypadek kradzieży

Niektórzy podczas urlopu bywają nieuważni i rozkojarzeni, dlatego stanowią bardzo łatwy łup dla złodzieja. Aby ochronić się przed kradzieżą, pamiętaj o tym, żeby:

●        nie nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki – pieniądze warto mieć na kilku kartach bankowych przechowywanych w różnych miejscach,

●        trzymać gotówkę w małej nerce lub bawełnianym woreczku pod ubraniem, aby zapobiec np. wykradnięciu portfela z kieszeni lub plecaka,

●        skopiować dowód osobisty lub paszport – na wypadek utraty dokumentów,

●        korzystać z bankomatów renomowanych sieci,

●        nie logować się do publicznej sieci internetowej,

●        unikać nadmiernych kontaktów z nieznajomymi – nigdy nie wiesz, jakie mają intencje wobec Ciebie.

Nie zapomnij także o tym, żeby zabezpieczyć swój telefon. Blokada na odcisk palca, dwuetapowe logowanie do social mediów, udostępnianie lokalizacji osobie, która pozostała w kraju to skuteczne metody, które zapobiegają utracie danych i w razie potrzeby pomagają namierzyć złodzieja.

 

Wykonanie niezbędnych szczepień przed podróżą

Jeśli planujesz podróżować po Europie, to szczepienia nie są obowiązkowe. Jednak, aby uniknąć hospitalizacji czy leczenia ambulatoryjnego, warto zaszczepić się przeciwko:

●        żółtej gorączce oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B – niezbędne w podróży do wielu krajów Afryki,

●        durowi brzusznemu – warto je zrobić przed podróżą do miejsc, gdzie istnieje ryzyko spożycia skażonej wody,

●        błonicy, krztuścowi i tężcowi – zalecane przed podróżą do Ameryki Środkowej, Afryki i Azji,

●        cholerze, wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu – opcjonalnie. Wymagane tylko w niektórych krajach.

Na miesiąc przed podróżą skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi niezbędne badania i wskaże, które szczepienia należy wykonać przed podróżą.

 

Przygotowania do wyjazdu to nie tylko spakowanie ulubionych ubrań. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, aby móc po latach z uśmiechem wspominać czas spędzony na urlopie.