W samorządach

Inwestycyjna rewolucja – ranking Wspólnoty

Województwo warmińsko-mazurskie, Toruń, Gliwice, Biłgoraj, Nowe Warpno i Kleszczów to zwycięzcy tegorocznej edycji rankingu inwestycyjnego pisma "Wspólnota".

Od kilkunastu lat przygotowywaliśmy ranking wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną. Teraz zmieniliśmy formułę i przy obliczaniu wskaźników wzięliśmy pod uwagę wszystkie inwestycje samorządowe. Bazowaliśmy na danych ze sprawozdań budżetowych, które uzupełniliśmy ankietą wydatków inwestycyjnych spółek komunalnych, przeprowadzoną w miastach powiatowych i na prawach powiatu.Wyniki pokazują liderów inwestycji, którzy zaangażowali najwięcej środków i sił w poprawę jakości życia mieszkańców.

 

Profesor Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są autorami rankingu zauważają, że wielkość inwestycji samorządowych od kilku lat waha się - to w górę to w dół. Po ubiegłorocznym wzroście znów notujemy niewielki spadek. Jedyna kategoria jednostek samorządowych, w których zanotowaliśmy niewielki wzrost, to województwa. Tu od trzech lat notujemy wyniki najlepsze w historii. Ale w gminach, miastach na prawach powiatu oraz powiatach wskaźniki poleciały w dół. W każdym razie do rekordowych lat 2009-2011 wciąż jest daleko. – To trochę niepokojące, bo pośrednio wskazuje na opóźnienia w wydawaniu pieniędzy z unijnej perspektywy 2014-2020 – pisze prof. Swianiewicz. 

 

Warto zauwazyć, że do ubiegłego roku skupialiśmy się na inwestycjach w infrastrukturę techniczną (transport, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka komunalna). Tym razem bierzemy pod uwagę całość wydatków majątkowych, stąd też nie podajemy miejsc zajmowanych przez samorządy w poprzednich latach. Skąd ta zmiana? – Kiedy wiele lat temu ustalaliśmy zasady rankingu uważaliśmy (w ślad za dominującym nurtem teorii rozwoju regionalnego i lokalnego), że to inwestycje infrastrukturalne mają decydujące znacznie dla stwarzania warunków dla rozwoju gospodarczego. Było to istotne zwłaszcza ze względu na wieloletnie zaniedbania. Ale sytuacja się zmieniła. Luka infrastrukturalna nie jest już tak dotkliwa, a o powodzeniu strategii rozwoju częściej decydują inwestycje w infrastrukturę związaną z usługami społecznymi – tłumaczy Swianiewicz.

 

Ale mimo zmiany metody, wielu liderów rankingu pozostało na swoich pozycjach. Tak jak w ubiegłym roku na czele znajdujemy woj. warmińsko-mazurskie, Toruń wśród miast wojewódzkich, Kleszczów wśród gmin wiejskich. W kategorii miast na prawach powiatu oraz małych miast zeszłoroczni zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca zamienili się pozycjami. Nieco większe zmiany widzimy wśród miast powiatowych (tegoroczny lider Biłgoraj był rok temu na miejscu 9.), ale także tutaj czołowa trójka znajdowała się rok temu blisko szczytu rankingu. Tradycyjnie większą niestabilnością odznacza się tylko zestawienie powiatów.

 

Pełen ranking do pobrania >>>

 

Laureaci rankingu odebrali dyplomy podczas gali XIV edycji Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.

 

<link file:107464_blank download file> <link file:107465_blank download file>

<link file:107466_blank download file> <link file:107467_blank download file>

<link file:107468_blank download file> <link file:107469_blank download file>

<link file:107470_blank download file> <link file:107471_blank download file>

<link file:107472_blank download file> <link file:107473_blank download file>

<link file:107474_blank download file> <link file:107475_blank download file>

<link file:107476_blank download file> <link file:107477_blank download file>

<link file:107478_blank download file> <link file:107479_blank download file>

<link file:107480_blank download file> <link file:107481_blank download file>

<link file:107482_blank download file>

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane