Prawo

In-house poległ w Sejmie

Posłowie przegłosowali w piątek 25 stycznia nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uelastycznia ona dostępne sposoby naliczania opłaty za odbiór odpadów, wprowadza możliwość składania e-deklaracji i poboru opłat w formie inkasa. Odrzucono poprawki SLD i Solidarnej Polski dotyczące bezprzetargowego trybu udzielania zamówień.

                                                                                                       

W grudniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, przygotowany przez Senat. Pierwotnie miał być głosowany na początku stycznia, jednak ku oburzeniu większości zainteresowanych głosowanie przełożono na 25 stycznia. Ostatecznie niemal wszyscy posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackiego projektu – w głosowaniu wzięło udział 452 posłów, za było 441 posłów, ośmiu przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

 

Do obowiązującej już ustawy wprowadzono kilka postulowanych przez samorządowców zmian. Przede wszystkim pojawiła się możliwość ustalania różnych sposobów naliczania stawek za odbiór odpadów na terenie jednej gminy (np. w części zwodociągowanej w zależności od zużycia wody,  na pozostałym terenie – od osoby). Wprowadzono też możliwość różnicowania stawek w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących nieruchomość, jej położenia (teren wiejski, miejski) czy rodzaju zabudowy.

 

 

Gminy będą miały możliwość stosowania zwolnień przedmiotowych lub określenia szczególnych zasad ustalania opłaty, w tym do całkowitego zwolnienia z opłaty – co jednak z punktu widzenia gminy może być ryzykowne, gdyż otwierałoby możliwość nadużyć.

 

Wśród drobniejszych zmian, ale mogących bardzo ułatwić życie gminom jak i mieszkańcom, znalazła się możliwość elektronicznego składania oświadczeń będących podstawą do naliczania opłaty oraz możliwość poboru opłaty w formie inkasa. Z wpływów z opłaty śmieciowej gmina będzie też mogła pokryć koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, co do tej pory było niejasne.

 

Zgodnie z przewidywaniami odrzucono poprawki, które wprowadzały bezprzetargowy tryb zamówienia na odbiór odpadów dla miejskich i gminnych spółek. Cytowany przez PAP jeszcze przed posiedzeniem Sejmu szef podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami Tadeusz Arkit (PO) mówił, że tryb bezprzetargowy mógłby skutkować wzrostem ceny usług. – W tej chwili około 15 mln mieszkańców spółdzielni lub wspólnot ma wywożone odpady w trybie konkurencyjnym. Dlaczego teraz te 15 milionów miałoby się godzić na to, że w trybie bezprzetargowym pojawi się spółka narzucona przez wójta czy prezydenta? – pytał Arkit.

 

Przyjęty projekt ustawy trafi teraz z powrotem do Senatu. Gminy na przyjęcie uchwał o metodzie naliczania opłaty teoretycznie miały czas do końca grudnia 2012 roku, ale wiele z nich wstrzymało prace do czasu nowelizacji prawa. Z kolei uchwały podjęte na podstawie poprzednich zapisów ustawy będą obowiązywały do czasu przyjęcia przez gminę uchwał na podstawie znowelizowanego prawa.

 

Zapoznaj się z calym projektem: tutaj.

TAGI: sejm, gospodarka odpadami,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane