W samorządach

Gołdap o krok od Cittaslow

Sławomir Bukowski

01.03.2013

W najbliższych miesiącach Gołdap przystąpi do prestiżowej Międzynarodowej Sieci Cittaslow.

Władze Gołdapi czekają już tylko na zgodę ministra spraw zagranicznych. Dzięki wsparciu samorządu województwa urząd miejski wyposaży specjalne stanowisko ds. Cittaslow. Gmina otrzyma na ten cel 10 tys. zł. Aby stać się jednym z członków miasto musi spełniać szereg warunków dotyczących infrastruktury miejskiej, ochrony środowiska, przywrócenia oryginalnych warunków historycznych oraz oznaczeń turystycznych. Decyzję o przystąpieniu do sieci radni podjęli już pod koniec listopada.

 

Cittaslow to ruch międzynarodowy. Członkostwo dostępne jest miastom do 50 tys. mieszkańców. Ale u podstaw przystąpienia do Stowarzyszenia Wolnych Miast leżą też takie założenia, jak popieranie różnorodności kulturalnej, ochrona środowiska, promocja tradycyjnych lokalnych produktów czy dążenie do poprawy jakości życia.

 

Stowarzyszenie Cittaslow powstało w 1999 roku we Włoszech. Jego ideą  jest rezygnacja z intensywności wielkomiejskiego stylu życia na rzecz większego dopasowania się do rytmu natury, lokalności i tradycji. Miasta pretendujące do stowarzyszenia muszą spełnić szereg warunków regulaminu oraz poddać się procedurze formalnej.

 

Wraz z aktem przynależności do Cittaslow miasta uzyskują możliwość: dołączenia do własnego wizerunku logo Cittaslow, udostępniania logo dla działań i inicjatyw publicznych, prywatnych, które przyczyniają się do osiągnięcia celów stowarzyszenia, uczestnictwa w przedsięwzięciach prowadzonych w ramach stowarzyszenia, np. udział w targach turystycznych, festiwalach, warsztatach, zgromadzeniach ogólnych, instalacji witaczy Cittaslow.

 

Stowarzyszenie zrzesza dziś ponad 160 małych miast z całego świata, w tym dziewięć z Polski. Są to: Biskupiec, Reszel, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Murowana Goślina, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn i Lubawa. Decyzję o chęci przystąpienia podjęły także władze Barczewa.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie cittaslowpolska.pl

TAGI: dobre praktyki, promocja,