W samorządach

Gdańsk uruchomi dla uchodźców z Ukrainy Wirtualnego Administratora

W punkcie „Gdańsk Pomaga Ukrainie” przy ul. Karmelickiej 1 obywatele Ukrainy będą mogli załatwić różne sprawy urzędowe łącząc się online z urzędnikami ze Lwowa.

Porozumienie ws. utworzenia Wirtualnego Administratora podpisano 17 maja między Fundacją Gdańską a Wydziałem Usług Administracyjnych Rady Miasta Lwowa. Podpisy pod dokumentem złożyli prezes zarządu Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski oraz dyrektorka lwowskiego wydziału urzędu Valentyna Bartoshyk.

– Wirtualny Administrator to będzie punkt, w którym Ukraińcy mieszkający w Gdańsku będą w stanie załatwić wszystkie sprawy urzędowe na Ukrainie – wyjaśnił Jacek Bendykowski.  Marta Fedorchak z lwowskiego Wydziału Usług Administracyjnych podkreśliła, że to bardzo ważny projekt dla społeczności ukraińskiej. – Będziemy mogli pomóc nie tylko Ukraińcom, którzy przed przyjazdem do Gdańska mieszkali we Lwowie, ale też pochodzącym z miejscowości. Jeśli uda się pomóc choćby jednemu człowiekowi, to już będzie bardzo dobrze – dodała. 

Jak skorzystać z Wirtualnego Administratora?  Najpierw należy zadzwonić na numer „Gdańsk Pomaga Ukrainie” – 500 218 337. Następnie pracownik infolinii umówi obywatela Ukrainy na konsultacje z urzędnikiem ukraińskiego CNAP (Centrum Usług Administracyjnych) podając miasto, którego dotyczy sprawa oraz rodzaj załatwianej sprawy. Umówiona rozmowa będzie odbywała się w budynku przy Karmelickiej 1 za pośrednictwem połączenia internetowego z konsultantem z Ukrainy. Możliwe będzie dołączenie do konsultacji urzędnika z konkretnego miasta w Ukrainie. 

Urzędnicy w Ukrainie będą oferować konsultacje i pomoc w skompletowaniu i internetowym złożeniu dokumentów dotyczących ponad 500 różnych spraw, takich jak: wydanie paszportu, sprawy związane z nieruchomościami w Ukrainie, zasiłki na dzieci, otrzymanie utraconych dokumentów (dyplomy, świadectwa, dokumenty notarialne i inne)

Jacek Bendykowski przypomina, że już od pierwszego dnia wojny w Ukrainie Fundacja Gdańska zaangażowana jest w pomoc uchodźcom ukraińskim w Gdańsku. – Takie zadanie zostało nam przydzielone przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz. I myślę, że wywiązujemy się z tego sprawnie. Uniknęliśmy kryzysów i napięć społecznych. Sądzę, że wielu gdańszczan nie zdaje sobie sprawy, że jesteśmy drugim po Rzeszowie miastem w Polsce z największą liczbą Ukraińców na głowę mieszkańca – mówi prezes Fundacji Gdańskiej.

oprac. na podst. inf. UM Gdańsk; fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane