W samorządach

Gdańsk: rowery na przyczepkę i w drogę!

ZTM w Gdańsku uruchomił specjalną linię dla miłośników dwóch kółek.

8 rowerów w autobusie, 20 na przyczepce (załadunek i rozładunek rowerów na przyczepie pod nadzorem kierowcy autobusu), tylko 3 przystanki na trasie i… kilometry dróg rowerowych do dyspozycji! Ruszyła nowa, sezonowa linia autobusowa 612, przeznaczona przede wszystkim dla rowerzystów.

– Dostrzegając ogromny potencjał turystyczny Wyspy Sobieszewskiej i odpowiadając na potrzeby rowerzystów zdecydowaliśmy w tym roku na uruchomienie „rowerowej” linii sezonowej 612, łączącej Śródmieście Gdańska z Sobieszewem – mówi Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku.

Na sama Wyspę Sobieszewską można z Gdańska dojechać również rowerem, ale… – Nie każdy rowerzysta będzie w stanie przejechać ten odcinek. To zależy od wieku, kondycji fizycznej, pogody. Szczególnie dotyczy to nieco starszych osób bądź rodzin z dziećmi – zaznacza Sebastian Zomkowski. Gdy osoby te skorzystają z linii 612, będą mogły nacieszyć się urokiem i walorami przyrodniczymi Wyspy Sobieszewskiej, nie tracąc przy tym sił i energii na samo dotarcie do Sobieszewa. Dotyczy to zarówno naszych mieszkańców, jak i turystów – podkreśla dyrektor gdańskiego ZTM.

Linia rowerowa 612 na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta co około 80 minut. Jest to linia przyspieszona, więc autobusy zatrzymają się jedynie na trzech przystankach: „Śródmieście SKM”, „Brama Żuławska” i „Sobieszewo”. Oferta skierowana jest przede wszystkim do rowerzystów, nie wyklucza to jednak korzystania z niej przez pozostałych mieszkańców.

Rowerzyści mają do dyspozycji na Wyspie Sobieszewskiej kilkanaście kilometrów tras rowerowych; mogą z niej kontynuować wycieczkę rowerową trasą EuroVelo 10 na Mierzeję Wiślaną, aż do granicy z Rosją.

Na linii 612 obowiązuje taryfa zwykła. Przewóz rowerów jest bezpłatny.

Oprac. na podst. inf. UM Gdańsk, Fot. ZTM Gdańsk