W samorządach

Gdańsk: mandaty za źle pozostawione hulajnogi

Władze miasta mówią „dość” niesfornym użytkownikom hulajnóg współdzielonych.

Problem pozostawianych byle gdzie hulajnóg pojawił się przed kilku laty. Władze Gdańska starają się go rozwiązać. We wrześniu 2020 r. miasto wyznaczyło ponad 200 lokalizacji na miejsca postojowe dla tych elektrycznych pojazdów. Na chodnikach pojawiły się wówczas nowe oznaczenia – piktogramy przedstawiające hulajnogę, otoczone przerywanymi białymi liniami, które tworzą kształt prostokąta. Zgodnie z proponowanymi zasadami, to właśnie w takich specjalnych punktach powinny być pozostawiane przez użytkowników. Część z nich dostosowała się do zasad, część, niestety, nie. Co istotne, jeżeli nie ma takich miejsc postojowych w pobliżu, wówczas hulajnogę można zostawić na chodniku, ale pod pewnymi warunkami:

– jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

– równolegle do krawędzi chodnika,

– szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

Od kilku dni strażnicy miejscy stosują zasadę „zero tolerancji” dla hulajnóg pozostawionych nieprawidłowo na chodnikach czy drogach rowerowych. Mundurowi w ostatnim czasie otrzymywali sygnały m.in. o tym, że e-hulajnogi w niewłaściwy sposób zostawiano w okolicach mola w Brzeźnie, na biegnącej tamtędy ścieżce rowerowej. Pojazdy utrudniały ruch i stwarzały niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze usunęli je na koszt właściciela.

Ale z karą finansową muszą się też liczyć użytkownicy tych pojazdów. Mandat za pozostawienie hulajnogi w miejscu niezgodnym z przepisami wynosi 100 złotych. Dodatkowo, niewłaściwie zaparkowaną hulajnogę elektryczną można usunąć z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia jej w miejscu, gdzie jest to zakazane i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Jest to dodatkowy koszt w wysokości 123 zł, a także 15 złotych za każdy dzień przechowywania hulajnogi.

– Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego oraz częstszymi zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg, miasto zintensyfikowało działania służące uporządkowaniu przestrzeni i zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych. W ostatnich dniach doszło do spotkania przedstawicieli służb miejskich z operatorami hulajnóg oraz do konfiskaty hulajnóg zagrażających bezpieczeństwu w pasie nadmorskim – mówi Paulina Chełmińska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Sytuacje stanowiące zagrożenie mogą być każdorazowo zgłaszane przez mieszkańców za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu oraz dedykowanej aplikacji mobilnej.

oprac. na podst. inf. UM Gdańsk; Fot. Piotr Wittman/Gdansk.pl