W samorządach Gospodarka

Fundusze sołeckie zyskują popularność

Liczba gmin, w których stworzono fundusz sołecki, wzrosła z 55 proc. w latach 2009-2013, do 65 proc. w 2015 r. i 68 proc. w 2016 r. - poinformował Sebastian Chwałek, wiceszef MSWiA.

Wiceminister MSWiA przedstawił informację o funkcjonowaniu funduszy sołeckich w 2015 r, w czasie posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami fundusz sołecki może wyodrębnić rada gminy w budżecie  i przeznaczyć na projekty, inwestycje zgłoszone przez mieszkańców sołectw.


Z przedstawionych przez resort danych statystycznych wynika, że latach 2009-13 w 55 proc. gmin, w których są sołectwa, utworzono fundusz sołecki, a w 2015 r. w 65 proc. Natomiast w tym roku aż  68 proc. gmin zdecydowało o realizacji funduszu.

Zdaniem wiceszefa MSWiA możliwość tworzenia funduszy sołeckich w znacznym stopniu  przyczyniła się do wzrostu aktywności społecznej, inicjatyw obywatelskich na terenach wiejskich.

 

W dyskusji pojawiły się propozycje zmian w obowiązującej ustawie. Chodziło o skrócenie czasu rozliczania funduszu z trzech lat do dwóch, a także wprowadzeniu zmiany polegającej na umożliwienie łącznia środków z funduszu sołeckiego z innymi środkami, przykładowo z funduszy europejskich. Wiceminister jednoznacznie nie określił czy takie zmiany zostaną wprowadzone.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane