W samorządach

Ekologiczna wizytówka gdańskiej polityki mieszkaniowej i społecznej

25.07.2020

Ekologiczny, energooszczędny budynek z elementów prefabrykowanych ma służyć młodym podopiecznym Domu pod Żaglami. Przenosi się do niego placówka Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. W ekologicznym i przyjaznym miejscu bezpieczną przystań znajdzie 14 młodych osób. Realizacja budynku jest jednym z elementów łączenia polityki mieszkaniowej miasta z polityką społeczną co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju Gdańska.

Pół roku. Tylko tyle trwała cała realizacja budynku na ulicy Cienistej w Gdańsku. Wykonano go
w technologii modułowej drewnianejz indywidualnie dopasowanych modułów wyprodukowanych
w fabryce w Bielsku Podlaskim. Sam montaż modułów na placu budowy trwał jedynie trzy noce. W przypadku budownictwa tradycyjnego wybudowanie takiego budynku trwałoby minimum 18 miesięcy. – Budując z drewna przyczyniamy się ponadto do zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Drewno to jedyny naturalny surowiec wykorzystywany przy budowie, który w 100 proc. odradza się w przyrodzie i magazynuje CO2. Dom z drewna gwarantuje także dużo zdrowszy mikroklimat i wyższą energooszczędność – przekonują autorzy koncepcji.

Ściany i dach domu na Cienistej wypełnione są wełną  mineralną, co pozwoli na uzyskanie oszczędności kosztów użytkowania budynku na poziomie ok. 40 proc. Oprócz materiałów izolacyjnych zastosowanych do budowy domu, do zmniejszenia kosztów zużycia energii przyczyni się także zastosowanie odnawialnych źródeł energii tj. panele fotowoltaicznezamontowane na dachu budynku jak i mechaniczna wentylacja z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła.

Budownictwo ekologiczne w Gdańsku od 5 lat

Pierwszą inwestycją realizowaną w tej technologii przez Gdańską Infrastrukturę Społeczną w Gdańsku był oddany do użytku w 2017 roku budynek wielorodzinny przy ul. Dolne Młyny. Został on wykonany w technologii szkieletowej drewnianej. Mieszkania w budynku zostały przeznaczone na realizację Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego. Mieszkania ze wsparciem to z jednej strony zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a z drugiej integracja społeczna osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki takim działaniom łączy się polityka mieszkaniowa miasta z polityką społeczną, co wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju Gdańska.

Technologia ekologiczna wykorzystywana jest w budownictwie miejskim od 2015 roku. Pierwszymi budynkami, w których zastosowano technologię modułową są żłobki i przedszkola. Łącznie powstało 7 budynków przeznaczonych dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan. We wrześniu 2019 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w szkole podstawowej wybudowanej w ekologicznej technologii. Szkoła Podstawowa nr 6 jest pierwszym w Polsce edukacyjnym obiektem kilkukondygnacyjnym zbudowanym z drewna. Budynki wykonane z materiałów będących produktami pochodzenia naturalnego są zdrowe i bezpieczne, nie tylko w trakcie montażu ale przede wszystkim w okresie użytkowania.

Dom dla dzieci – ekologiczny i przyjazny!

  – Ten dom w symboliczny sposób pokazuje jak rozumiemy w naszym mieście solidarność na co dzień. Solidarność to właśnie bycie ze słabszymi i dawanie równych szans. Bardzo się cieszę, że w tym domu będą mieszkać gdańskie dzieci, które znajdą tutaj bezpieczną przystań – mówiła o inwestycji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Do domu wprowadzi się tego lata 14 podopiecznych Domu pod Żaglami. Chłopcy i dziewczynki są w wieku od 5 do 18 lat. Opiekę sprawuje stała kadra 7 wychowawców. Placówka zapewnia całodobową opiekę i wychowanie w odpowiednich warunkach mieszkaniowych, w atmosferze zbliżonej do atmosfery domu rodzinnego jak również warunki prawidłowego rozwoju psychofizycznego z uwzględnieniem zaspokajania potrzeb emocjonalnych kompensujących brak domu rodzinnego. Dom Pod Żaglami jest placówką opiekuńczo-wychowawczą Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego.

GDIR dysponuje 5 podobnymi placówkami socjalizacyjnymi dla dzieci i młodzieży trwale lub okresowo pozbawionych opieki rodzicielskiej. W całodobowych placówkach GDIR przebywa maksymalnie 14 dzieci. Dom na ul. Cienistej został przystosowany tak, aby podopieczni mogli nabywać umiejętności potrzebne każdemu młodemu człowiekowi do kształtowania siebie, aby jak najlepiej rozpocząć dorosłe życie. Budynek składa się z 2 pięter z dodatkowymi pomieszczeniami na poddaszu. W skład domu wchodzą pokoje 1 i 2 osobowe dla wychowanków. Na piętrze znajdują osobne łazienki dla chłopców i dla dziewcząt. Dodatkowo na parterze jest łazienka dla osoby z niepełnosprawnościami. Poddasze budynku to dwie sale: terapeutyczna (na potrzeby psychologa) co pozwoli na pracę z każdym wychowankiem indywidualnie.

Będzie ona też wykorzystywana do spotkań wychowanków z osobami bliskimi oraz sala zabaw. W domu zostało wyodrębnione miejsce do wspólnego odpoczynku, spożywania posiłków, pokój zabaw, w którym stanie m.in. stół bilardowy oraz pokój pracy wyposażony w komputer, w którym dzieci korzystające z korepetycji będą mogły rozwijać swoje pasje, odnajdą spokój i będą mogły się wyciszyć. Do dyspozycji dzieci zostały również wyodrębnione dwa tarasy z drewnianymi podestami, boisko do koszykówki oraz ogród, w którym wmurowany został stół do ping-ponga oraz wolna przestrzeń do zagospodarowania. Ogród i boisko ozdabiają kolorowe murale.

 

Podstawowe dane dotyczące inwestycji:

  • Powierzchnia użytkowa budynku:                                          450 m. kw.
  • Koszt wybudowania budynku:                                                     2,7 mln
  • Termin rozpoczęcia robót budowlanych:                      listopad 2019 r.
    • Termin zakończenia robót:                                                     kwiecień 2020 r.