W samorządach

Czy miasta boją się smart city?

Ponad połowa miast w Polsce nie planuje wykorzystania technologii smart city w najbliższych 3 latach – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Orange Polska.

Operator, który inteligentne rozwiązania wdrożył w ponad 100 polskich miastach, szczegółowo przepytał 77 jednostek, które zgłosiły się do Akademii Lidera Smart City. Okazuje się, że ponad 10 proc. nie ma strategii rozwoju, a co piąta z tych, które ją opracowały, nie uwzględniła w niej rozwiązań inteligentnych.4 na 10 miast nie ma też zespołów, które zajmowałyby się tym tematem, a tam, gdzie one są, dominują zespoły 1–2 osobowe. Można więc przyjąć, że zamierzenia związane z wdrażeniem inteligentnych rozwiązań mają w wielu przypadkach raczej deklaratywny charakter.

„Nasi respondenci pytani o wskazanie największych korzyści z wdrożenia rozwiązań smart city na pierwszym miejscu postawili lepszą kontrolę i monitoring infrastruktury miejskiej. Dzięki rozwiązaniom smart włodarze już dziś upraszczają i automatyzują procesy zarządcze, a także zmniejszają wydatki. To ostatnie dzieje się m.in. dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i strat wody. Coraz więcej miast samodzielnie wytwarza energię, korzystając np. z instalacji fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na korzyści dla środowiska naturalnego (niższa emisja CO2), a także wpływa na postrzeganie miasta jako nowoczesnego i sprawnie działającego” – czytamy w raporcie Orange.

Jak tłumaczyli przedstawiciele operatora na konferencji podsumowującej badania, samorządowcy pytani o problemy z wdrażaniem rozwiązań smart city wymieniają najczęściej trudności z rozpisywaniem przetargów oraz brak środków na takie inwestycje.

Co zrobić, aby rozwiązania smart szybciej trafiały do JST? – Na pewno ważna jest edukacja, choć ona sama z siebie nie przynosi wdrożeń. Bardzo dobrym pomysłem jest dostarczanie do miast zestawów testowych, aby pokazywać, że smart city to nie jest coś zrozumiałego tylko dla dużych miast, żeby udowadniać, że skoro umiesz obsługiwać smartfon, to będziesz mógł zarządzać np. oświetleniem w mieście – mówiła Daria Drabik, ekspert smart city z Orange Polska.

– W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami galopujących cen energii, zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. My już nie możemy sobie pozwolić na utratę zasobów, na płacenie wysokich rachunków. Rozwiązania smart są odpowiedzią na takie wyzwania, one muszą być, żebyśmy wszyscy dobrze funkcjonowali – dodała Małgorzata Ciechomska, dyrektorka marketingu i sprzedaży smart city w Orange Polska (na zdjęciu).

Rozwiązania inteligentne pozwalają miastom na znaczne ograniczenie wydatków i mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Według danych World Economic Forum, wprowadzenie inteligentnego systemu do zarządzania siecią wodociągową może pomóc ograniczyć straty wody nawet o 80 litrów na mieszkańca dziennie.Na przykład Barcelona tylko dzięki inteligentnemu zarządzaniu fontannami miejskimi oszczędza ponad 0,5 mln dolarów rocznie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane