W samorządach

Cieszyn szykuje się do przebudowy Rynku

Zadanie jest częścią większego projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”, który jest kolejnym wspólnym projektem realizowanym wspólnie z Czeskim Cieszynem.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie Katarzyna Skotnicka, w obecności burmistrz Gabrieli Staszkiewicz, podpisała umowę z firmą Wtórbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej.

– To ważna i potrzebna inwestycja. Prace nad projektem rozpoczęte zostały w poprzedniej kadencji. Wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka drzew. Udało się uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ul. Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana – mówi burmistrz Miasta Cieszyna.

Zakres robót przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Planuje się rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. Na jezdni i placu wymieniona będzie konstrukcja drogowa i odtworzona nawierzchnia granitowa z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku będą z płyt granitowych.
W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną̨ elementy małej architektury, takie jak mobilne donice z zielenią̨, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne. Nie zabraknie elementu łączącego wszystkie części projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

Wartość całego zadania to 11,3 mln zł. 

oprac. na podst. inf. UM CIeszyn, Fot. Wikimedia

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane