W samorządach

Ciąg dalszy prac nad Krajową Polityką Miejską

Rozpoczął się drugi etap prac nad Krajową Polityką Miejską (KPM) – Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęło nieformalną debatę nad kształtem tego dokumentu. – Chcemy do czerwca rozmawiać z Państwem o tym, co jeszcze powinno się w nim znaleźć. Latem zamierzamy skierować kolejny projekt KPM do formalnych uzgodnień i konsultacji - mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji inaugurującej dyskusję dotyczącą dokumentu przedstawionego przez MIR.

Projekt KPM jest efektem kilku miesięcy wspólnej pracy MIR, samorządów, resortów i innych podmiotów zainteresowanych tematyką rozwoju miast.  Rozpoczęły  się one jeszcze w lipcu ubiegłego roku, po przyjęciu przez rząd Założeń tej polityki. Dzisiaj ministerstwo zaprasza do otwartej dyskusji, mającej pomóc doprecyzować odpowiedź na pytanie co i jak należy zrobić, by KPM była nie tylko realistyczna, ale i skuteczna.

 

Wagę tych konsultacji podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, który mówił o randze Krajowej Polityki Miejskiej. - Nie rozmawiamy tylko o jakimś projekcie dokumentu, który powstaje w resorcie. Polityce miejskiej nadano wysoką rangę poprzez wprowadzenie jej do porządku prawnego znowelizowaną ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. KPM jest też częścią systemu dokumentów strategicznych – podkreślił wiceminister Paweł Orłowski.

KPM jest adresowana do wszystkich miast, niezależnie od ich wielkości i położenia. Skupia swoją uwagę na najważniejszych kwestiach i wyzwaniach dotyczących ich rozwoju. Te kwestie pogrupowane zostały w 10 wątkach tematycznych: kształtowanie przestrzeni,  partycypacja społeczna, transport i mobilność miejska, niskoemisyjność i efektywność energetyczna rewitalizacja, polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy, ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, demografia oraz zarządzanie obszarami miejskimi.

 

Wicepremier Bieńkowska podkreśliła, że choć dokument powstaje na poziomie krajowym, to ministerstwo nie narzuca nic miastom. KPM ma stanowić dla nich platformę odniesienia – czy ich działania są zgodne z polityką krajową. Jeśli chodzi o prace resortów i instytucji rządowych, dokument ten ma pomóc skoordynować to co robią one w tym obszarze. Poinformowała także, że w resorcie trwają prace nad Narodowym Planem Rewitalizacji. Rewitalizacja jest jednym z najistotniejszych tematów dla polskich miast, o których mowa w KPM. 

Konferencja inaugurująca II etap prac nad Krajową Polityką Miejską odbyła się 7 kwietnia 2014 r. w siedzibie MIR. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej oraz uczelni wyższych, eksperci i organizacje społeczne i gospodarcze.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane