Liczne spotkania dwustronne, samorządowo-rządowe, a także dyskusja na ten temat zarówno podczas październikowego, jak i listopadowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przyniosły efekty – informuje Związek Miast Polskich.
Najpierw komisje sejmowe, a potem Sejm przyjął 27 listopada br. ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku, która określa cenę maksymalną za 1 MWh na poziomie 693 zł dla samorządów terytorialnych i podmiotów użyteczności publicznej. Cena ta będzie obowiązywała do końca marca 2025 roku, czyli w okresie największego zapotrzebowania na energię elektryczną i najwyższych rachunków za prąd. Dla gospodarstw domowych maksymalna cena będzie wynosiła 500 zł netto i obowiązywać będzie do końca września 2025.
– To wspólna wygrana bitwa o objęcie samorządów ochroną przed wysokimi cenami energii elektrycznej – mówi sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik, cytowany przez Związek Miast, który prowadził rozmowy z rządem.