Prawo

Całkiem nowy system. Ministerstwo chce zmian w planowaniu przestrzennym

Plan ogólny, plan szczegółowy i standardy urbanistyczne – to podstawy nowego systemu planowania przestrzennego, nad którym pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Przedstawione po raz pierwszy na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich założenia zmian w planowaniu przestrzennym przewidują całkowite odejście od dotychczasowego systemu. – Potrzebujemy całkiem nowego systemu planowania. To co jest obecnie, nie zadowala nikogo. Chcemy prowadzić politykę ambitną, chcemy ją prowadzić w porozumieniu, w zgodzie i we współpracy z samorządem – mówił Artur Soboń, wiceminister resortu inwestycji i rozwoju na spotkaniu z samorządowcami.

 

Przygotowywana zmiana przewiduje 3 akty planowania przestrzennego: plan ogólny, plan zabudowy i standardy urbanistyczne.

 

Plan ogólny

Sporządzany byłby dla całego obszaru gminy, jednak jego ustalenia ograniczałyby się niemal wyłącznie do ogólnego przeznaczenia terenów gminy i pokazania jej struktury przestrzennej przez uwidocznienie podstawowej infrastruktury technicznej. Jego podstawowym zadaniem będzie określanie terenów do zabudowy oraz terenów wyłączonych spod zabudowy. Wraz z planem ogólnym sporządzane byłyby:

 

prognoza oddziaływania na środowisko,

 

prognoza skutków finansowych uchwalenia planu ogólnego, która winna być uwzględniana w wieloletnich planach finansowych,

 

uzasadnienie ustaleń planu ogólnego, w tym: opis charakterystyki uwarunkowań rozwoju przestrzennego oraz ich wpływu na przyjęte kierunki rozwoju przestrzennego oraz opis zgodności z ustaleniami zintegrowanej strategii rozwoju gminy.

 

Plan zabudowy

Sporządzany dla terenu przeznaczonego w planie ogólnym do rozwoju zabudowy, stanowiłby podstawę dla pozwoleń na budowę. Jego zakres treściowy będzie zbliżony do dzisiejszego planu miejscowego, ale zakłada się poszerzenie jego zakresu fakultatywnego w stosunku do obowiązkowego.

 

Standardy urbanistyczne

Stanowiłyby warunki wiążące dla terenów przewidzianych w planie ogólnym do uzupełnienia zabudowy, ale nieobjętych planem zabudowy.

 

Decyzja lokalizacyjna

Na terenach przewidzianych w planie ogólnym do zabudowy mogłaby służyć do uzupełnienia zabudowy – na rygorystycznych warunkach związanych ze standardami krajowymi lub gminnymi, jeżeli gmina takie uchwali.

 

Źródło: www.miasta.pl, miir.gov.pl

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane