W samorządach

Bytom remontuje w PPP

Samorządy coraz częściej sięgają po Partnerstw Publiczno-Prywatne. Popularność zdobywa prowadzenie w ten sposób termomodernizacji obiektów szkolnych.

Umowa na termomodernizację budynków szkolnych w Bytomiu została podpisana przez reprezentantów urzędu i firmę Siemens 30 czerwca. Prace mają zostać przeprowadzone w 11 szkołach podstawowych, 1 gimnazjum oraz w 5 zespołach szkół. W formule partnerstwa publiczno-prywatnego zostaną  przeprowadzone prace budowlane oraz wdrożony zostanie nowoczesny system zarządzania energią cieplną i elektryczną. – Jest to jak do tej pory największy w Polsce tego typu projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi dr Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

 

Wynagrodzenie partnera prywatnego zostaje w przypadku tego typu projektów PPP pokryte z uzyskanych dzięki termomodernizacji oszczędności. – Od samego partnera prywatnego zależy, jakie wynagrodzenie uzyska, ponieważ jego duża część pochodzi z wygenerowanych oszczędności – mówi dr Rafał Cieślak. – Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż podmiot publiczny nie musi zabezpieczać uprzednio pełnej kwoty przeznaczonej na wynagrodzenie inwestora – dodaje.

 

Korzystny model finansowania projektów sprawia, że samorządy coraz częściej sięgają po PPP, przeprowadzając prace termomodernizacyjne. Na popularność tego rozwiązania wpływa także konieczność realizacji standardów Unii Europejskiej (strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej „Europa 2020” zakłada ograniczenie przez państwa członkowskie zużycia energii pierwotnej do 2020 r. o 20 proc. w stosunku do zużycia
w roku 2010).

 

Ważne jest też odpowiednio wczesne przygotowanie do realizacji unijnej dyrektywy z 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Nakazuje ona, by wszystkie domy wybudowane w krajach członkowskich po 31 grudnia 2020 charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii (tzw. budownictwo pasywne). Jednostki samorządu terytorialnego dyrektywa ta zacznie obowiązywać wcześniej. Art. 9 ust. 1b dyrektywy mówi bowiem, że po 31 grudnia 2018 r. nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością  mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

 

Przeprowadzane z sukcesem inwestycje w gminach m.in. Radzionków i Karczew zachęcają władze lokalne kolejnych regionów. W ślady Bytomia ma zamiar iść na przykład miasto Płock, w którym obecnie toczy się duże postępowanie na termomodernizację 34 obiektów.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane