W samorządach

Burmistrz Podkowy Leśnej: Rejestr umów to tylko pierwszy krok. Naszym wzorem jest Skandynawia

Na razie umowy zawierane przez urząd, a do końca stycznia wszystkich gminnych jednostek organizacyjnych. Nowy burmistrz zapowiada rewolucję w sposobie działania urzędu. Pełna jawność i partycypacja mieszkańców nie tylko przy podejmowaniu decyzji, ale i realizowaniu zadań - to cel Artura Tusińskiego.

Przy okazji wyborów samorządowych "Sieć Obywatelska - Watchdog Polska" prowadziła akcję wspierania kandydatów na urząd prezydenta, burmistrza lub wójta, które zobowiązały się do prowadzenia rejestru zawieranych umów, ”kalendarza on-line” i niezatrudniania w podległych im instytucjach osób sprawujących funkcję radnych. 

 

Wśród 9 kandydatów, którzy obiecali jawność i wygrali wybory, był Artur Tusiński z Podkowy Leśnej, który na swoim blogu już pochwalił się spełnieniem pierwszej obietnicy. 23 grudnia opublikował w BIPie pierwsze rejestry umów z poszczególnych referatów. - Zawierają one daty, zadania, kwoty i wykonawców. Te umowy, które zostały anulowane są usunięte, nie powstają więc pytania czemu brak niektórych numerów. Do poprawy sugerować jedynie będziemy udostępnienie danych w formie arkusza kalkulacyjnego. Wtedy już w ogóle będzie pełna otwartość. Taki format ułatwi dalsze przetwarzanie i wykorzystywanie przez internautki i internautów, choć i teraz jest to możliwe - napisali organizatorzy akcji. 

 

Sam burmistrz miasta Artur Tusiński nie zamierza na tym zakończyć swoich działań w celu zwiększenia przejrzystości działania gminy. - Podkowa Leśna i tak uchodzi za wzór obywatelskości, ale moim zdaniem stać nas na więcej - mówi Artur Tusiński. - Mam nadzieję, że na koniec kadencji będzie jak w Skandynawii. Sposób podejmowania decyzji i wybierania komisji, które będą decydować o przyznaniu środków powinien być maksymalnie transparentny. Chciałbym też doprowadzić do tego, żeby lokalne stowarzyszenia, a nawet nieformalne grupy realizowały część zadań własne gminy - dodaje Tusiński.

 

Nowy burmistrz przyznaje, że na jego poglądy na funkcjonowanie urzędu miała wpływ wycieczka po Szwecji i zwiedzanie budynku urzędu miasta w Sztokholmie. - Tam przejrzystość doszła do tego, że każdy ma prawo zapytać np. kuriera urzędowego "co niesie i do kogo niesie" i on nam odpowie - mówi Tusiński. 

 

Zapowiada też zmiany w formie publikowania informacji. Materiały będą udostępnianie w formie Excella, tak żeby każdy mógł z nich w dowolny sposób korzystać, przerabiać, sumować i robić zestawienia. Do końca stycznia mają się też pojawić rejestry umów domu kultury, szkół i innych jednostek gminnych. - To będzie problematyczne dla niektórych, ale mam nadzieję, że się uda. Wdrożenie nowej procedury dotyczącej dostępu do informacji publicznej wiąże się z pewnym wysiłkiem, ale uważam, że w każdym wypadku jest to praca warta wykonania i leżąca w interesie publicznym. Informacja dotycząca samorządowych wydatków pozwala na pełną kontrolę publicznych pieniędzy przez mieszkańców - mówi Tusiński. 

 

Lista zwycięskich uczestników akcji „Jawność sprzyja każdej władzy” zorganizowanej przez "Sieć Obywatelską - Watchdog Polska"

 

  • Albert Bartosz, Oświęcim (gmina wiejska)

  • Robert Biedroń , Słupsk

  • Łukasz Borowiak, Leszno

  • Adrian Napierała, Dopiewo

  • Ryszard Pacholik, Kobierzyce

  • Robert Pawłowski, Złotoryja

  • Adam Ruciński, Środa Śląska

  • Artur Tusiński, Podkowa Leśna

  • Krzysztof Wolny, Międzychód

 

 

 

Rejestr umów: www.bip.podkowalesna.pl/index.php

TAGI: dostęp do informacji publicznej, dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane