W samorządach

Burmistrz Michałowa odebrał w Brukseli nagrodę im. Pawła Adamowicza

Uroczystość zorganizowała została w środę 8 lutego 2023 roku podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów.

– 13 stycznia 2019 roku, cztery lata temu, nasz kolega został zaatakowany podczas sprawowania swoich obowiązków i zmarł na posterunku broniąc wartości, którymi kierował się podczas swojej działalności politycznej – powiedział Vasco Cordeiro, przewodniczący Komitetu Regionów. – Ta nagroda ma być hołdem dla niego i dla odwagi tych, którzy działają w naszych regionach, w Michałowie i na całym świecie. I opowiadają się za wolnością, solidarnością i równością i walczą o te wartości. Ta nagroda przypomina nam o naszym obowiązku podtrzymywania podstawowych wartości i obrony tych wartości i demokracji europejskiej. 

Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych, podkreśliła, że w tym roku wyróżniono całe miasto – Michałowo w Polsce, leżące przy granicy Unii Europejskiej i Białorusi. – Kiedy Łukaszenka wypychał emigrantów na zimne bagna, by przekroczyli granicę, by sprowokować kryzys uchodźczy w Unii, obywatele, samorządowcy i burmistrz wykazali się solidarnością. Kiedy zobaczyli marznących ludzi w lesie, nie widzieli tam obcych, widzieli tam kobiety, mężczyzn, dzieci. Dali im ubrania, ciepły posiłek, posłanie, zorganizowali cały system pomocy i zainspirowali innych do podobnych działań. Za tę moralną odwagę, przywództwo, które jest zgodne z naszymi podstawowymi wartościami, szczególnie teraz, w dobie wielkich kryzysów, zasłużyli na tę nagrodę – mówiła.

Ylva Johansson powiedziała też, że specjalne wyróżnienie jury przyznało Oleksandrowi Babychowi, więzionemu i torturowanemu przez Rosjan burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan.

Michałowo to 6,5-tysięczna gmina miejsko-wiejskiej położona na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią. O Michałowie stało się głośno w związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią. Mieszkańcy gminy i władze samorządowe ratują zdrowie i życie uchodźców z Azji i Afryki, którzy zwabieni przez reżim Łukaszenki obietnicą dotarcia na Zachód, znaleźli się w potrzasku między białoruskimi i polskimi służbami granicznymi – marzną, głodują i chorują w okolicznych lasach. Ten dramat dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław – miasta Literatury UNESCO, należące do sieci ICORN. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników jury, 21 stycznia 2023 r., w Europejskim Centrum Solidarności w Gdansku Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, tak uzasadniał decyzję jury: – Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Chcielibyśmy podziękować za odwagę obywatelską, europejską solidarność, za sprawiedliwość i niezłomną postawę. Za zmierzenie się ze strachem, ignorancją, stereotypem i antyimigracyjnym populizmem.

– Gratuluję burmistrzowi reprezentującemu wszystkich wspaniałych mieszkańców Michałowa – powiedziała w Brukseli europosłanka Magdalena Adamowicz. – Prawa człowieka, bezwarunkowa równość, poszanowanie godności były dla Pawła niekwestionowanym fundamentem demokracji. Nagroda promuje te wartości, będące istotą politycznej działalności Pawła. Obrońcą i krzewicielem tych wartości jest gmina Michałowo. Ta mała gmina stanęła w pierwszym szeregu demokracji.

– Przyjechałem z malutkiej gminy położonej przy granicy z Białorusią, której od 2002 roku jestem burmistrzem – rozpoczął swoje przemówienie Marek Nazarko. – Gminy, która nagle stanęła w obliczu kryzysu migracyjnego. Od początku dramat gonił dramat. Reżim Łukaszenki sprowadził uchodźców, polskie władze wprowadziły stan wyjątkowy, ograniczając granicę drutem kolczastym, dwudziestu irackich jazydów wypchnięto przez granicę, widzieliśmy bose dzieci, kobietę rodzącą w lesie. Utworzyliśmy punkt pomocy. Kiedy przyszedł mróz, zapalaliśmy zielone światełka przy naszych domach, żeby wiedzieli że tu znajdą schronienie. Kiedy odbieraliśmy nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich, usłyszeliśmy że ratujemy honor świata i Polski. My, malutka gmina, zdaliśmy egzamin człowieczeństwa. Największe mury są w nas samych. Michałowo nadal będzie pomagać, nie widzimy uchodców, emigrantów, obcych. Widzimy kobiety i dzieci, nie ma ludzi nielegalnych – mówił Nazarko.

Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku podczas wypełniania swoich publicznych obowiązków.

– Nagroda ma nie tylko upamiętniać wartości bliskie zamordowanemu prezydentowi Gdańska, ale także kluczowe wartości, na których ufundowana jest Unia Europejska. Cieszę się, że w tym roku jury doceniło Michałowo. Za cywilną odwagę, solidarność i stawanie po stronie drugiego człowieka – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Laureatką I edycji nagrody była burmistrz Kolonii Henriette Reker.

oprac. na podst. inf. UM Gdańsk; fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane