W samorządach Kultura

Budynek z funkcją miastotwórczą

Kaskadowy budynek Centrum Kultury „Twórcza Twarda” powstanie w miejscu boiska dawnego gimnazjum w Warszawie. Wewnątrz zaplanowano salę widowiskową na 330 osób, sale muzyczne i teatralne oraz kawiarenkę. – Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury – mówi burmistrz dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek.

„Twórcza Twarda”  to nowoczesne centrum kultury, które powstanie w miejscu, gdzie dziś znajduje się ogrodzone asfaltowe boisko niedziałającej szkoły, na tyłach synagogi Nożyków przy placu Grzybowskim. O tym terenie dużo mówiło się przy okazji afery reprywatyzacyjnej, ale po licznych perturbacjach wrócił do miasta. W marcu ubiegłego roku radni Warszawy zdecydowali, że do budynku szkoły przeniesiony zostanie ośrodek dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej. Na miejscu boiska powstanie natomiast centrum kultury. Ogłoszony przez miasto konkurs architektoniczny wygrała koncepcja pracowni Kalata Architekci z Warszawy przygotowana we współpracy z Anną Jach z Zurychu.

 

Elewacje budynku projektanci zdecydowali się pokryć betonowymi żyletkami. Mają one mieć szare krawędzie i wielobarwne boki: zgaszony żółty, nawiązujący do kolorystyki synagogi, sjena palona, błękit i szmaragd. Architekci nie zaproponowali budynku naśladującego przedwojenne kamienice.  Ich propozycja to zwarta, spora bryła, która dzięki zróżnicowaniu wysokości wpisuje się w przestrzeń tego miejsca, a jednocześnie oferuje spore możliwości stworzenia zewnętrznych tarasów. Od strony wschodniej, w sąsiedztwie synagogi Nożyków, budynek będzie najniższy, trzykondygnacyjny. Tutaj architekci przewidzieli taras z kinem letnim i ogrodem warzywnym. Liczba kondygnacji będzie stopniowo wzrastała do 4–5 w kierunku zachodnim, w stronę bloków osiedla mieszkalnego Za Żelazną Bramą. Na dachu wyższej części gmachu ma powstać boisko do koszykówki oraz skatepark. Budynek otrzymał też podcienia – dzięki nim wyda się lżejszy, a ich przeszklenia otworzą wnętrze gmachu na ulice.

 

Wewnątrz architekci umieścili m.in. salę widowiskową na 330 osób, pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenkę i spiralne schody.

– Śródmieście jest dzielnicą wyjątkową, wizytówką Warszawy. Pełni funkcje reprezentacyjne, tu kumuluje się biznesowe i polityczne życie. Ale przede wszystkim mieszkają tysiące osób, którzy mają prawo do aktywnego wypoczynku i ciekawego spędzania wolnego czasu. Jakość pracy oraz życia w naszej dzielnicy zależy od tego, czy uda się w niej skutecznie połączyć wiele różnorodnych funkcji. „Twórcza Twarda” dowodzi, że w Śródmieściu jest miejsce nie tylko dla biznesu czy dużych instytucji, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zyskają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i rozwijania swoich pasji w dogodnych warunkach – mówi Marcin Rolnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście. – W budynku zostanie zorganizowana przestrzeń na działalność statutową dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Obecne siedziby zarówno DKŚ, jak i MDK „Muranów”, nie zaspokajają potrzeb tych placówek oraz uniemożliwiają im rozwój. Śródmieście, choć położone centralnie i z dużymi walorami reprezentacyjnymi, nie posiada własnych, samodzielnych i w pełni do tego przystosowanych obiektów na działalność kulturalno-oświatową. Budowa siedziby dla Domu Kultury „Śródmieście” i Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” pozwoli zmienić tę sytuację.

 

W budynku dawnej szkoły przy ulicy Twardej powstaną z kolei pomieszczenia dla dzieci i młodzieży z niedosłuchem oraz przedszkole i internat dla ok. 30 osób. Przeniesiony tu zostanie ośrodek z ul. Zakroczymskiej, w którym uczą się dzieci i młodzież z poważnym niedosłuchem oraz z afazją. Placówka otacza opieką 92 wychowanków. W ośrodku działa także zespół wczesnego wspomagania rozwoju, który obejmuje opieką 47 niepełnosprawnych dzieci w wieku od 2 do 6 lat i ich rodziny. Teraz ośrodek funkcjonuje w dawnym pałacu Sapiehów, który wymaga generalnego remontu. Budynek szkolny przy ul. Twardej po modernizacji zapewni dzieciom i młodzieży bardzo dobre warunki nauki i opieki.

 

Krzysztof Czubaszek

burmistrz dzielnicy Śródmieście

Takie budynki mają funkcję miastotwórczą

„Twórcza Twarda” to obiekt tworzony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikatowe rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą. Choć obiekt zostanie wzniesiony na obszarze dotychczasowego boiska, to nie pozbawi mieszkańców możliwości uprawiania sportu – do zachowania aktywności fizycznej zachęcać będzie specjalna strefa sportowa znajdująca się na dachu budynku

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane