W samorządach

Budujmy lokalne tarcze. Podziel się rozwiązaniem!

Andrzej Gniadkowski

02.04.2020

W ramach akcji „Podziel się rozwiązaniem - samorząd lokalny razem wobec epidemii” Śląski Związek Gmin i Powiatów chce informować o małych i dużych inicjatywach wspólnot lokalnych. Wspólnym mianownikiem tych rozwiązań jest praktyczna odpowiedź na aktualne problemy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wcześniej podobną akcję „Jedno dla wszystkich. Wszystkie dla jednego” zorganizował Związek Miast Polskich.

– W warunkach zamknięcia, a jednocześnie materializującej się perspektywy utraty pracy, spadku dochodów, konieczności rezygnacji z własnych planów, wkrótce nasilą się alkoholizm, przemoc domowa, niewydolność rodzicielska i inne patologie społeczne. Dotychczas walczono z nimi narzędziami bazującymi na bezpośrednim kontakcie ludzi, takimi jak praca socjalna, grupy wsparcia, działalność świetlic, sport, kultura itd. Przez jakiś czas te narzędzia nie będą jednak dostępne. Drugi etap działań to zatem  zaplanowanie i zastosowanie nowych rozwiązań dla sfery społecznej – stworzenie takich lokalnych tarcz społecznych – mówi w wywiadzie dla „Wspólnoty” prof. Andrzej Sztando z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (całość w numerze 7 dostępnym od 4 kwietnia).

Wiele miast i gmin szybko podjęło działania na rzecz przedsiębiorców. Wszystkie podjęły obowiązkowe działania edukacyjne. Mniej rozwinęło działalność pomocy, społecznej, kultury i sportu. Wszystkie te elementy w sumie mogą stworzyć lokalną tarczę antykryzysową.

– Skoro rzeczywistością stała się edukacja zdalna, to dlaczego za nierealne mielibyśmy uważać przynajmniej częściowe, zdalne wypełnianie swej misji przez samorządowe instytucje kultury? Podobną rolę widzę również dla gminnych działaczy sportowych – mogą przecież utrzymywać zdalny kontakt ze swoimi podopiecznymi pomagając im w tym trudnym czasie zachować formę, zamiast biernie czekać aż kiedyś powrócą na boisko. Zresztą, są tacy którzy już to robią. Czas upowszechniać te wzorce. One również powinny stać się częściami wspomnianych tarcz społecznych – mówi Sztando.

Wsparciem budowy takich lokalnych tarcz i upowszechnianiem dobrych przykładów zajęły się ogólnopolskie i regionalne organizacje samorządowe. Śląski Związek Gmin i Powiatów w akcji „Podziel się rozwiązaniem - samorząd lokalny razem wobec epidemii” (pomysły ze szczebla gmin i miast, oraz powiatów) oraz Związek Miast Polskich, który uruchomił akcję „Jedno dla wszystkich. Wszystkie dla jednego” (inspiracje miejskie).

– W ramach tej akcjidzielimy się rozwiązaniami, a nie porównujemy czy oceniamy. Możliwości każdej wspólnoty lokalnej są różne i to, jakie działania w jej ramach są podejmowane zawsze jest związane z aktualnymi uwarunkowaniami organizacyjnymi, finansowymi, technicznymi czy logistycznymi. Sprawdzone rozwiązanie w jednej jednostce samorządu terytorialnego może okazać się bowiem niezbędne i tak samo skuteczne w innej gminie czy innym powiecie. A może inicjatywę kilku osób z danego miasta można powielić w sąsiednich – informuje na swojej stronie Śląski Związek Gmin i Powiatów.

–  Związek Miast Polskich utożsamia się dziś z władzami i mieszkańcami każdego miasta, miasteczka i wsi. Doradcy Miast zbierają dla Państwa wskazówki jak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie nie czuć się samotnym, jak pomagać i być pomocnym, gdzie szukać wsparcia i jak spotkać się nie wychodząc z domu , bo... Jedno dla wszystkich - Wszystkie dla jednego! – pisze Związek Miast Polskich.

 

Wśród pomysłów m.in. wirtualne zwiedzanie galerii, internetowy ośrodek kultury, zajęcia sportowe online, wirtualne biblioteki, zakupy dla seniorów, telefon wsparcia / wsparcie psychologiczne online, dodatkowa bezpłatna pomoc prawna.

Więcej pomysłów z opisami na stronie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów:

A także Związku Miast Polskich:

 

Przypominamy też o naszej "tarczy" dla samorządów. Nowe szkolenia w Akademii "Wspólnoty":

TAGI: koronawirus, dobre praktyki,