Pozostałe

Budownictwo komunalne i społeczne czynszowe

Przyjrzeliśmy się liczbie mieszkań komunalnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców zbudowanych w latach 2000–2020.

Ranking obejmuje stosunkowo niewielką liczbę samorządów, bo w znacznej części przez całe ostatnie 20 lat nie zbudowano ani jednego mieszkania gminnego. Takich gmin jest prawie 1700. Najczęściej zdarza się to wśród gmin wiejskich, z których jakiekolwiek mieszkanie komunalne zbudowało zaledwie około 15 proc. wszystkich. Wśród miast małych takich aktywnych (tzn. takich, które wybudowały choć jedno mieszkanie przez 20 lat) jest nieco mniej niż połowa. W większych miastach aktywność w budownictwie mieszkaniowym jest znacznie bardziej powszechna, obejmuje ponad 90 proc. miast powiatowych i prawie wszystkie (64 na ogólną liczbę 66) miast na prawach powiatu.

Na przeciwnym biegunie mamy 64 samorządy, w których wskaźnik zbudowanych mieszkań gminnych na 1000 mieszkańców przekracza 10. Są wśród nich cztery miasta wojewódzkie, cztery miasta na prawach powiatu, 21 miast powiatowych, 14 małych i sześć gmin wiejskich. W pięciu małych miastach, trzech powiatowych i jednej gminie wiejskiej wskaźnik ten przekracza 20. Absolutnymi liderami są Ustka (woj. pomorskie) ze wskaźnikiem 36 mieszkań na 1000 mieszkańców oraz Karlino (woj. zachodniopomorskie) ze wskaźnikiem 31.

*Paweł Swianiewicz jest profesorem nauk ekonomicznych, dyrektorem Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

**Julita Łukomska jest adiunktem w tej samej Katedrze


Ranking do pobrania:

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane