Biotyna - witamina, która wspiera piękny wygląd

Biotyna to witamina rozpuszczalna w wodzie, należąca do witamin z grupy B.

 

Znana jest przede wszystkim z korzystnego wpływu na kondycję włosów, skóry i paznokci - wzmacnia je i chroni przed uszkodzeniami. Ponadto witamina B7 stanowi kofaktor licznych reakcji chemicznych, jest więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Powszechnie dostępna w produktach spożywczych, występuje także w formie jednoskładnikowych suplementów diety lub wchodzi w skład witaminy B complex.

Biotyna - co to jest?

Biotyna to heterocykliczny związek organiczny należący do witamin z grupy B, czyli substancji rozpuszczalnych w wodzie. Zwana jest również witaminą B7 lub witaminą H.

Rośliny i niektóre mikroorganizmy mają zdolność do biosyntezy biotyny z kwasu pimelinowego. Mikroflora bakteryjna przewodu pokarmowego człowieka również po części jest zdolna do wytwarzania biotyny, jednak pozostała część, niezbędna do pokrycia dobowego zapotrzebowania na mikroskładnik, musi być dostarczana do ustroju wraz z pożywieniem lub suplementami diety.

Witamina B7 wchłaniana jest w jelicie cienkim, a jej nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem.

Właściwości biotyny

Witamina H odgrywa rolę koenzymu w licznych reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. Jej odpowiednia podaż jest więc niezwykle istotna, gdyż witamina B7 warunkuje prawidłowe działanie wielu enzymów.

Najczęściej biotyna kojarzona jest jednak z włosami, skórą i paznokciami. I dobrze, gdyż witamina H może zawierać w sobie cząsteczki siarki, a tym samym może wspierać budowę włosów i paznokci. Odpowiednia podaż biotyny wzmacnia płytkę paznokciową i zapobiega jej kruszeniu. Dodatkowo witamina H korzystnie wpływa na kondycję włosów, hamując ich wypadanie i ograniczając ich łamliwość. Nie jest obojętna także dla skóry - pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji, wspiera walkę z trądzikiem i zapobiega wzmożonej aktywności gruczołów łojowych.

Wraz z witaminą K uczestniczy także w syntezie protrombiny, czyli substancji, która odpowiedzialna jest za procesy krzepnięcia krwi.

Biotyna może także korzystnie oddziaływać na stężenie glukozy w surowicy krwi, jak również wspierać pracę tarczycy i rozwój umysłowy.

Źródła biotyny w codziennej diecie

Biotynę znaleźć można zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Za dobre źródła biotyny uważa się żywność taką jak:

- podroby,

- żółtka jaj,

- drożdże,

- suche nasiona roślin strączkowych,

- orzechy ziemne, włoskie i migdały,

- ryby, takie jak sardynki czy łosoś,

- warzywa, np. kalafior, marchew, szpinak,

- owoce np. banany, melony, winogrona,

- ryż brązowy,

- grzyby.

Biotyna w mleku czy w warzywach występuje głównie w stanie wolnym, z kolei w mięsie czy jajach w formie związanej. W postaci wolnej witamina B7 jest lepiej przyswajalna przez organizm człowieka.

Zapotrzebowanie organizmu na biotynę

Zapotrzebowanie na biotynę zależy od wieku i stanu fizjologicznego. W niektórych sytuacjach można zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B7, m.in. w czasie żywienia pozajelitowego czy u osób z hiperglikemią i opornością na insulinę.

Instytut Żywności i Żywienia określił zapotrzebowanie na witaminę H dla populacji polskiej na poziomie wystarczającego spożycia (AI), a mianowicie:

- Niemowlęta powinny przyjmować każdego dnia 5-6 ug witaminy B7,

- Dzieci w wieku 1-9 lat powinny dostarczać wraz z codzienną dietą 8-20 ug witaminy H,

- Młodzież od 10 do 18 roku życia powinna spożywać 25 ug biotyny na dobę,

- Osoby dorosłe i kobiety w ciąży powinny przyjmować 30 ug związku każdego dnia,

- Kobiety w okresie laktacji natomiast powinny spożywać 35 ug witaminy B7 na dobę.

Suplementy diety bogate w biotynę

Choć biotynę można bez problemu dostarczyć do organizmu wraz z codzienną dietą, istnieją sytuacje, kiedy warto rozważyć również stosowanie suplementów diety bogatych w ten składnik.

W przypadku przyjmowania antybiotyków warto wzbogacić codzienny jadłospis o witaminę H lub witaminę B complex, która zawiera wszystkie cenne witaminy z grupy B, gdyż antybiotyki mogą zaburzać proces wchłaniania biotyny i innych witamin. Taki kompleks można znaleźć pod adresem: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-witamina-b-complex-90-tabletek-16713.html

Warto stosować preparaty z witaminą B7 także w przypadku niedożywienia. Suplementacja jest zalecana także wśród osób, które skarżą się na łamliwe i kruche paznokcie, rozdwajające się i wypadające włosy oraz szary koloryt skóry.

Niedobór biotyny w ustroju

Wśród ludzi zdrowych, którzy stosują odpowiednią dietę, niedobory biotyny są mało prawdopodobne.

Zwiększone ryzyko wystąpienia niedoborów można zaobserwować wśród osób z zaburzeniami trawienia czy wchłaniania, w gronie osób niedożywionych, a także z towarzyszącą chorobą alkoholową.

Niektóre leki przeciwpadaczkowe czy antybiotyki mogą niekorzystnie wpływać na przyswajanie biotyny i przyczyniać się do wystąpienia niedoborów witaminy B7.

Niewystarczające spożycie biotyny może przyczynić się do wystąpienia objawów, takich jak:

- brak apetytu,

- nudności,

- wymioty,

- nadmierne wypadanie włosów,

- zapalenie skóry,

- bóle i osłabienie mięśni,

- drętwienie kończyn,

- obniżenie nastroju,

- rozdwajanie paznokci.

Długotrwały niedobór witaminy H może przyczynić się do zwiększenia stężenia cholesterolu w surowicy krwi czy też do powiększenia wątroby.

Nadmiar biotyny w organizmie

Witamina B7 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, a jej nadmiar wydalany jest z ustroju wraz z moczem.

Do tej pory nie stwierdzono szkodliwości nadmiaru witaminy B7.

Długotrwałe, nadmierne przyjmowanie biotyny może przyczynić się do wystąpienia bólu brzucha, biegunek lub wymiotów.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane