W samorządach

Będą surowsze kary za ataki na pracowników socjalnych. Ministerstwo odpowiada na apel

Fot. Pixabay

To sygnał, na który środowisko pracowników socjalnych czekało od dawna. Po serii alarmujących doniesień o wzroście agresji wobec osób pracujących w pomocy społecznej, Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach.

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za napaści na osoby pełniące funkcje publiczne – w tym również pracowników socjalnych. To odpowiedź na apel Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Jak poinformował dyrektor Departamentu Prawa Karnego, Michał Hara, ministerstwo przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, oznaczony jako UD223, który przewiduje zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko nietykalności cielesnej osób pełniących funkcje publiczne, w tym pracowników socjalnych. Obecnie projekt znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

Zgodnie z projektem, jeśli czyn polegający na naruszeniu nietykalności cielesnej naraża pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcy będzie grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że nowe przepisy mają na celu realne wzmocnienie ochrony osób wykonujących zadania publiczne. Jak podkreślono w piśmie do federacji: „W przekonaniu Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia dodatkowego typu przestępstwa pozwoli na lepszą ochronę funkcjonariuszy publicznych oraz innych osób chronionych tak jak funkcjonariusze publiczni podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.”

 

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane