W samorządach

70 mln zł na odbudowę zniszczonej przez powódź infrastruktury turystycznej

Fot. UMWO

O środki wyasygnowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na usuwanie skutków powodzi mogą ubiegać się samorządy, stowarzyszenia oraz spółki z udziałem JST.

 

Celem programu jest szybka i efektywna odbudowa zniszczonych obiektów i obszarów turystycznych oraz ich infrastruktury, aby spełniały standardy bezpieczeństwa i dostępności. Program ma na celu nie tylko odtworzenie fizycznych struktur, ale również przywrócenie możliwości organizacji wydarzeń turystyczno-rekreacyjnych. „Biorąc pod uwagę znaczenie obiektów turystycznych dla lokalnych społeczeństw nie można dopuścić do sytuacji, w której zniszczone lub uszkodzone obiekty nie zostaną poddane odbudowie, a tym samym, w perspektywie czasu zagrożone będą wyłączeniem z eksploatacji bądź wskutek szkód popowodziowych nie będą spełniać pierwotnie zakładanych celów. Z tego też powodu program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządów oraz społeczności lokalnych” – informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wnioski należy składać i przesyłać elektronicznie w systemie AMODIT (https://wnioski.msit.gov.pl) do 31 grudnia 2026 r. Nabór uroczyście ogłoszono podczas konferencji prasowej w Stroniu Śląskim – mieście, które mocno ucierpiało w ubiegłorocznej powodzi. Wojewoda dolnośląska Anna Żabska podkreślała na konferencji, że turystyka jest kluczowym elementem gospodarki Kotliny Kłodzkiej. – Jesteśmy w przededniu ferii zimowych, a branża turystyczna odgrywa tu niezwykle ważną rolę – zaznaczyła Żabska.

Środki rządowe zostaną przeznaczone na odbudowę m.in. parków zdrojowych, ścieżek rowerowych oraz domków rekreacyjnych.

Do tej pory wpłynęło już 31 wniosków dotyczących infrastruktury sportowej o łącznej wartości 212 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursów planowane jest jeszcze w styczniu, aby umożliwić szybki start inwestycji. Wsparcie dla samorządów w odbudowie infrastruktury wynosi 99 proc. kosztów. Resort sportu wesprze też promocję atrakcji turystycznych na terenach poszkodowanych podczas kataklizmu.

Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec poinformował na konferencji, że gmina złożyła wnioski o odbudowę krytej pływalni i stadionu. Planuje także remont parku Morawka i Centrum Edukacji Turystyki i Kultury. Z kolei burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki zapowiedział działania mające na celu poprawę i budowę połączeń komunikacyjnych między częścią zdrojową a centrum miasta, które najbardziej ucierpiało w powodzi.

Wiceminister sportu Piotr Borys poinformował też o dodatkowych działaniach promocyjnych na rzecz regionów dotkniętych powodzią, które mają przyciągnąć turystów. Zaapelował, aby w czasie ferii zimowych odwiedzać atrakcyjne miejsca w regionie, które nie zostały dotknięte powodzią, wspierając tym samym lokalną gospodarkę. Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek dołączył do apelu: – Czekamy na turystów z całej Polski – to piękny region, który mimo trudności wciąż oferuje wiele atrakcji.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane