W samorządach

20 lat gminy Terespol

Nowy urząd gminy Terespol stanął w Kobylanach przy placu noszącym imię Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie. Otwarcia dokonała Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie, która była głównym gościem honorowym uroczystości oddania placu i budynku do użytku. Na budynku urzędu umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą prezydentowi Kaczorowskiemu. Nowy budynek administracyjny ma powierzchnię 2500 m2, na której mieszczą rada i urząd gminy, zespół ekonomiczno-administracyjny szkół, gminny ośrodek kultury i gminna biblioteka publiczna.

Wdowa po prezydencie Kaczorowskim odsłania tablicę pamiątkową

 

Podczas uroczystej sesji Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mieczysław Romaniuk , podkreślał, że dokonania terespolskiego samorządu wiejskiego to owoc wysiłków wielu ludzi, w tym szczególnie zaangażowanych pracowników urzędu. Podsumowania 20 lat istnienia gminy dokonał wójt Krzysztof Iwaniuk:

W 1992 roku ulice i drogi w gminie Terespol oświetlane były przez 138 archaicznych lamp żarowych i jarzeniowych. Dzisiaj to ponad 1500 energooszczędnych lamp sodowych i LED-owych, które zakupiła gmina. Ona także prowadzi konserwację oświetlenia jako jedna z nielicznych jednostek w kraju. Takie rozwiązanie zdaniem władz sprawdza się lepiej niż powierzanie konserwacji dostawcom energii. Od początku istnienia samodzielnej gminy wiejskiej wybudowano 120 km sieci wodociągowej i ponad 50 km sieci kanalizacyjnej. Dzięki temu dostawami wody i odbiorem ścieków objęto 100% mieszkańców, przy czym aż w 550 gospodarstwach gmina pomogła mieszkańcom wybudować oczyszczalnie przyzagrodowe. To ogromny skok cywilizacyjny – mówi Krzysztof Iwaniuk – wcześniej tylko dwa osiedla miały dostęp do tych udogodnień.

 

Ale największą troską władz w minionym 20-leciu objęto drogi. W 1992 r. jedyną drogą gminną z nawierzchnią asfaltową była ulica w Łobaczewie Małym. Od tamtej chwili samorząd wybudował 90 km dróg gminnych oraz 12,5 km chodników i ścieżek rowerowych. Rzecz jasna, jak każdy samorząd w Polsce Terespol partycypował też w budowie dróg powiatowych. Dzięki temu wszystkie drogi w gminie mają dzisiaj nową utwardzoną nawierzchnię w bardzo dobrym stanie. Łącznie na drogi wydano w dwudziestoleciu prawie 160 mln zł.

 

Można by jeszcze pisać o inwestycjach oświatowych, budowie i remontach świetlic wiejskich, tworzeniu obiektów sportowych i rekreacyjnych, o rozwoju OSP a nawet o telefonizacji. Wykonanych zadań jest tak wiele, że opis musiałby się ciągnąć jak tasiemiec. Dość powiedzieć, że dzisiaj gmina dostarcza wszystkim mieszkańcom darmowy dostęp do Internetu.

 

 

Krzysztof Iwaniuk podsumowuje 20 lat funkcjonowania samorządu gminnego w Terespolu.

 

Uroczysta sesja Rady Gminy zgromadziła wielu znakomitych gości. Oprócz wspomnianej Karoliny Kaczorowskiej byli także: wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski , starosta bialskopodlaski Tadeusz Łazowski , szefowie służb mundurowych powiatu [policji, straży granicznej, więziennictwa]. Znakomicie zaprezentowali się leśnicy, którzy podczas wręczania imponującego poroża jelenia, które przyozdobi wnętrza urzędu odegrali na rogu sygnał myśliwski. Byli pracownicy konsulatów z obu stron granicy. Nie zabrakło wśród gości szefów sąsiednich gmin oraz samorządów zaprzyjaźnionych z Terespolem. W uroczystości udział wzięli także dyrektorzy Związku Gmin Wiejskich Paweł Tomczak i Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.

 

Nadleśniczy wręcza poroże na nowosiedliny urzędu

 

Terespol to gmina przygraniczna. Tuż za Bugiem leży duże białoruskie miasto Brześć. Dla gminy ma to wielkie znaczenie i w wypowiedziach zarówno Wójta Iwaniuka jak i mera Brześcia Aleksandra Pałyszenkowa słychać było żal, że granica Unii Europejskiej utrudnia im prowadzenie współpracy i rozwoju biznesu. Pojawiły się nawet żartobliwe głosy, że lokalnie przełamie się ograniczenia polityki zagranicznej Polski, Białorusi i Unii poprzez budowę tunelu nad Bugiem.  Dla Krzysztofa Iwaniuka położenie Terespola predestynuje go do zostania lądowym Rotterdamem, zaś uwarunkowania polityczne wstrzymują rozwój gminy. Wszyscy pamiętają tu lata 90-te ubiegłego wieku, kiedy wymiana przygraniczna kwitła i kiedy kwitł zarówno kolejowy węzeł przeładunkowy Małaszewicze jak i mniejszy biznes. Teraz to niestety nie funkcjonuje zgodnie z aspiracjami władz lokalnych po obu stronach granicy.

 

Mer Aleksander Pałyszenkow wręcza wójtowi Iwaniukowi obraz uliczek starego Brześcia

 

Terespol będzie się nadal rozwijał. Gmina się bogaci, powstają nowe firmy i dołącza biznes spoza gminy, który intensywnie inwestuje w okolicach Wolnego Obszaru Celnego w Małaszewiczach oraz terminalu samochodowego w Koroszczynie. Samorząd zarządza tym obszarem i udostępnia dodatkowe tereny pod działalność gospodarczą wyposażając je w infrastrukturę techniczną. To ma zatrzymać odpływ ludności z tego terenu [od 1992 roku gmina straciła 1000 mieszkańców – 1/8 swojej populacji]. Dla nowych terespolan są już gotowe tereny do zabudowy wokół urzędu gminy oraz nowo tworzone miejsca pracy.

 

Terespol jest członkiem Związku Gmin Wiejskich. Wójt Iwaniuk pełni funkcję wiceprzewodniczącego Związku i uczestniczy w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wspólnota zawsze wspierała ZGW RP i stale zachęca wszystkie samorządy do wstępowania do ogólnopolskich związków samorządowych. Dzisiaj na ok. 1600 gmin wiejskich w Polsce zaledwie 550 jest zrzeszona w tym związku. Ogranicza to zarówno zdolność finansową związku jak i możliwości skutecznego upominania się o interesy gmin wiejskich. Wójt Iwaniuk uważa, że silny związek pomógłby skuteczniej wywierać wpływ na rząd w sprawach, które bolą samorządy – w oświacie i finansach gmin.

 

W  uroczystości oddania do użytku obiektu administracyjnego uczestniczyło kilkuset znakomitych gości. Duchowo sesję zakończył koncert kwartetu smyczkowego filharmoników lubelskich a dla ciała zaoferowano bankiet z wieloma potrawami regionalnymi. Szczególnie atrakcyjna była dziczyzna, podlaskie sękacze oraz miejscowe nalewki. Był także tort w kształcie dopiero co otwartego urzędu.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane