W samorządach

1,5 mln złotych na cyfryzację samorządów w ramach Giełdy Miejskich Technologii

Polski Fundusz Rozwoju w październiku 2022 roku uruchomił platformę internetową Giełda Miejskich Technologii, która pozwala w prosty sposób porównać oferty firm technologicznych z obszaru smart city. Do tej pory samorządy złożyły blisko 300 wniosków o grant na sfinansowanie testowania wybranego rozwiązania. W odpowiedzi na tak duże zainteresowanie pula przeznaczona na granty w dwóch ostatnich naborach w programie została zwiększona aż o 900 tys. zł! Oznacza to szansę na bezpłatne wdrożenia dla 30 kolejnych gmin.

Giełda Miejskich Technologii powstała z myślą o wsparciu samorządów we wdrażaniu projektów technologicznych z obszaru inteligentnych miast. Na platformie znajdują się rozwiązania IT, które samorządy mogą wdrożyć i testować w okresie od 6 do 12 miesięcy w ramach licencji. Rozwiązania, które się tam znajdują, usprawniają funkcjonowanie miast w takich obszarach jak: inteligentne zarządzanie oświetleniem i zużycie mediów, komunikacja z mieszkańcami, zarządzanie transportem publicznym czy automatyzacja procesów administracyjnych. W tym momencie w katalogu znajduje się prawie 200 rozwiązań.

Gmina chcąca skorzystać z wybranego produktu w ramach programu nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów – wystarczy wypełnić krótki wniosek, aby mieć szansę na finasowanie w wysokości do 50 tys. zł. Jak to zrobić? Wnioski mogą składać urzędy z każdej gminy w Polsce. Aby zaaplikować do konkursu, jej przedstawiciel musi zarejestrować profil na platformie, wybrać produkt z katalogu i wypełnić wniosek grantowy online. Przed złożeniem wniosku konieczne jest także przejście kursu „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”, którego ukończenie jest jednym z warunków otrzymania grantu.

Najbliższy nabór rusza już 11 kwietnia, kolejny zaplanowany jest na 8 maja 2023 roku. Na złożenie wniosków w naborach gminy będą miały 2 tygodnie. W obu naborach suma przeznaczona na granty wyniesie łącznie 1,5 miliona złotych.

Skorzystanie z Giełdy Miejskich Technologii to również okazja do budowy przewagi konkurencyjnej samorządu. Adaptacja innowacyjnych rozwiązań przyczyni się do poprawy efektywności świadczenia usług publicznych. Zmiana ta może polegać na usprawnieniu funkcjonowania urzędu, wprowadzeniu oszczędności do budżetu JST czy polepszeniu jakości środowiska naturalnego. Wszystko to przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców oraz rozwoju sektora B2A, czyli innowacyjnych rozwiązań dedykowanych administracji samorządowej.

Więcej informacji o szczegółach projektu i zasadach przyznawania grantów znajdziesz na stronie https://gieldamiejskichtechnologii.pl/

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane