10 GW z odnawialnych źródeł

Sławomir Bukowski

23.06.2020

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie.

Jak podkreśla wiceminister wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska Zyska, dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. – Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. – zaznaczył. To efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów takich jak „Mój Prąd”, „Agroenergia” czy „Energia Plus”. – Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze – zauważył pełnomocnik rządu ds. OZE. Rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce i dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju magazynu energii. Nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni.

Ireneusz Zyska przypomniał też, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku. Dochodzą do tego wprowadzone w 2018 roku mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Systemy feed-in premium (FiP) oraz feed-in tariff (FiT) adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy.

Za sprawą ww. nowelizacji ustawy o OZE od 29 sierpnia 2019 r. rozszerzony został prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polega na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

oprac. na podst. inf. Ministerstwa Klimatu; Fot. AkademiaWiatru.pl